Reklamı Geç

"KİT'ler Kanayan Yaramız"

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kamu iktisadi teşebbüslerinde (KİT) çalışanların kadro beklediğini belirterek, "Bu KİT'lere bir çözüm bulmak lazım. Bu bizim kanayan bir yaramız. KİT'leri halletmeden 'taşeronları kadroya geçirdik.' diyemezsiniz." ifadesini kullandı.

Özel Güvenlik Ajans

Atalay, 24 Haziran seçimleri öncesi 700 bine yakın taşeron çalışanın kamuda kadroya geçirildiğini, KİT'lerdeki 85 bine yakın çalışanın da mutlu bir haber beklediğini söyledi. Atalay, şunları kaydetti:

"Bu KİT'lere bir çözüm bulmak lazım. Bu bizim kanayan bir yaramız. KİT'leri halletmeden, 'taşeronları kadroya geçirdik.' diyemezsiniz. 100 kilometre yol yaparsınız, 100 metresini bitiremezsiniz tamamlanan yolu kimse düşünmez, herkes 100 metre kalan yolu söyler. Onun için KİT'ler bitmeden taşeronların kadroya geçmesinin keyfini kimse yaşayamıyor."

Ekonomik krizlerde en çok işsizler, emekliler ve asgari ücretlilerin bedel öğini belirten Atalay, asgari ücretin 2 bin liraya çıkarılmasını istediklerini, bin 600 lira asgari ücretin bu ülkeye yakışmadığını söyledi.

Hükümet ile aralık ayında pazarlığa oturduklarında bu öneriyi masaya getireceklerini ifade eden Atalay, "6 milyona yakın asgari ücretli var. Bin 600 lirayı gözümüzün önüne getirdiğimiz zaman geçinmek çok zor. Fakir olmak, yaşlı olmak, kimsesiz olmak zor ama bin 600 lirayla geçinmek de zor." .

Atalay, şöyle devam etti:

"Dün akşam Sayın Bakana (Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk) ifade ettim. Dedim 'patronlardan fazla ses çıkmadı, devlet bu meseleye el koysun, bunu bir ay geriye çekebilir miyiz?' Sayın Bakan, 'Araştırıyorum bana verilen bilgiye göre bu zor gözüküyor. Bu pazarlığı aralık ayında yapalım.' . Dedim, Sayın Bakanım bir daha düşünün. Bu insanlar aldığı parayı evine götürmeyecek, yastık altına koymayacak. Alışveriş yapacak, bundan esnaf istifade edecek, herkes istifade edecek. Ben buradan, Samsun'dan bir daha sesleniyorum, paylaşmak mutluluktur, paylaşmak berekettir, paylaşırsanız huzur bulursunuz."

KİT'ler Kanayan Yaramız Asgari Ücret Kadro Taşeron İşçi Türk-İş Atalay
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Saim     2018-11-01 Bizim durumjmuz ne olacak 9 yil calstim ozellesen seker fab iki cocukla issizm
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
Patara Kiralik villa Antalya Kiralık Villa Gunluk Kiralik Villa Kalkan Kiralik Villa Kaş Kiralik Villa
soguk oda tamir soguk oda montaj soguk oda bakım soguk hava deposu buzhane tamir servisi
soguk oda tamir soguk oda montaj soguk oda bakım soguk hava deposu buzhane tamir servisi
yol yardım oto kurtarma çekici kurtarıcı oto çekici
yol yardım oto kurtarma çekici kurtarıcı oto çekici