Reklamı Geç
Advert

Asgari Ücret Tespit Komisyonu İkinci Toplantısı Gerçekleşti

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma Genel Müdürü Nurcan ÖNDER başkanlığında 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamındaki ikinci toplantısını TİSK’de gerçekleştirdi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu İkinci Toplantısı Gerçekleşti
Asgari Ücret Tespit Komisyonu İkinci Toplantısı Gerçekleşti Özel Güvenlik Ajans
Bu içerik 1736 kez okundu.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) ev sahipliğindeki toplantının başkanlığını Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder lüks izmir.

Komisyonda İşçi kesimini temsilen, TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, Tarım-İş Genel Başkanı İlhami POLAT, Çimse-İş Genel Başkanı Zekeriya NAZLIM, Haber-İş Genel Başkanı Veli SOLAK ve komisyonda ilk kez asgari ücretli çalışan güvenlik görevlisi kadın üyesi Gülden GÖRMEZ'de yer aldı. Gerçekleştirilen toplantıda Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer ÇAĞIRICI hazır bulundu.

Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından IRGAT, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun kendi saygınlığına yaraşır bir şekilde çalıştığını belirterek şöyle konuştu:

"Şunun farkındayız, asgari ücretle çalışan arkadaşlarımızın büyük beklentileri var. Bu konuda dersimize iyi çalışıyoruz. Ülkemizin içerisinde bulunduğu şartlar ama en önemlisi de çalışanların içerisinde bulunduğunu şartları göz önünde bulundurarak en iyisini yapmaya çalışacağız."

TÜRK-İŞ olarak bir kişinin yaşam maliyetini kasım ayında 2 bin 385 lira olarak hesapladıklarını anımsatan Irgat, "Elimizde kriterlerimiz var. Önümüzdeki hafta TÜİK uzmanı da rakamları açıklayacak. Bizim açıklamalarımız ile TÜİK'in açıklamaları hemen hemen paralel seviyede gidiyor. Önümüzdeki hafta iyi bir noktaya ulaşacağımızı umuyorum. Çalışanların beklentisi doğrultusunda bir sonuç alacağımıza inanıyorum." .

TÜRK-İŞ’in net talebinin ne ğunu sorulması üzerine IRGAT, "Hedeflenen değil, gerçekleşen enflasyon artı refah payı istiyoruz. Bu konuda bir uzlaşma sağlayamadık ama bir yaklaşım . Ülkemiz büyük bir enflasyon oranıyla karşı karşıya kaldı. Bu yaşanan bir gerçek. Toplu iş sözleşmelerimizde de gerçekleşen enflasyon artı ülkenin gelişmişliğine bağlı olarak refah payı talep ederiz." yanıtını verdi.

IRGAT, 2 bin lira gibi bir rakamın kamuoyunda yerleştiğini kendilerinin 2 bin liranın üzerinde bir değerlendirme yapılmasını arzu ettiklerini ifade ederek "Rakamsal pazarlığa başlamadığımız için tam bir sonuç çıkmadı. Henüz daha erken ama TÜİK'in açıklamasından sonra bir sonuç çıkacağını bekliyorum. Mevcut asgari ücretle geçinebilmek için sihirbaz olmak lazım. Mevcut bin 603 liranın geçerliliğinin kalmadığını tüm kamuoyu biliyor." değerlendirmesini lüks izmir.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere üçüncü toplantısını, 20 Aralık'ta Türk-İş'in ev sahipliğinde yapacak.

 

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU İKİNCİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU