Özel Güvenlik Haberi Güncel, Ögg Haber, Özel Güvenlik Sınavı, Özel Güvenlik Soruları, Özel Güvenlik Ders Notları, Özel Güvenlik haberleri 2020

Yüz Binlerce İşçi İçin İkramiye Ümidi Doğdu

Kadroya geçen taşeron işçilerin ilave tediye ödemeleri hakkında yargıdan sevindiren karar geldi. Belediye şirketlerinde çalışan işçilere tediye ödemesi için sevindiren karar.

Yüz Binlerce İşçi İçin İkramiye Ümidi Doğdu
Yüz Binlerce İşçi İçin İkramiye Ümidi Doğdu Özel Güvenlik Ajans
Bu içerik 3645 kez okundu.

Geçtiğimiz 30 Ocak günü yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde, 2019 yılı ilave tediye ödeme tarihlerine yer verildi. İlave tediye ödemesi açıklamasının ardından ilk ikramiyeler 31 Ocak 2019 günü hesaplara yattı.  İkinci ilave tediye ödemesi de 31 Mayıs günü hesaplara yatacak.


Geçen yıl kadroya alınan taşeron işçilerinin bir kısmı ilave tediye alırken bir kısmı alamadı. Kamu kurumlarında kadroya geçirilen taşeron işçiler, nisan ayında kadrolu kları için ilave tediyeyi 4 taksitte aldılar.

Belediyelerde ve iştiraklerinde çalışan işçiler de diğer kamu işçileri gibi ilave tediyeden yararlanıyor. Geçen yıl belediyelerdeki taşeron işçiler doğrudan belediyede değil, belediyenin veya iştiraklerinin kurduğu şirketlerde kadroya alınınca uygulamada tereddüt oluştu. Sayıları az olmakla birlikte bazı belediyeler, kadroya geçirdikleri işçilere ilave tediye öderken, belediyelerin çoğunluğu ilave tediye ödemedi.

Belediyelerin tereddütte kalmasında eski Maliye Bakanlığı’na bağlı, lağvedilen Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’nün verdiği görüş yazısı da etkili . Söz konusu yazıda, belediyeler tarafından kurulan şirketlerin, ilave tediyeye ilişkin 6772 sayılı kanunda tanımlanan kamu kurumları arasında yer almadığı belirtildi.

Bu görüş yazısının ardından, bazı belediyeler, şirketlerinde çalışan işçileri için daha önce lüks izmirkları ilave tediye ödemesine de son verdi.

YARGIDAN 2 ÖNEMLİ KARAR

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi de taşeron işçiler tarafından açılan davada geçen yıl mayıs ayında verdiği kararda, belediye şirketinin kamu kuruluşu değil, özel hukuk hükümlerine tabi şirket ğunu belirtti. Bu karar belediye işçilerinin beklentilerini boşa çıkartırken, yargıdan peş peşe iki sevindirici karar geldi.

Antalya Bölge İdare Mahkemesi (BAM) 9. Hukuk Dairesi ile Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin verdikleri son kararlar işçileri yeniden ümitlendirdi.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin 27 Kasım 2018 tarihli, 2015/27985 esas ve 2018/21541 sayılı kararına konu dava İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait İETT’de, taşerona bağlı olarak çalışan bir işçi tarafından açıldı. İşçi, İETT’de çalışan işçilere ödenen ilave tediyenin kendisine de ödenmesini talep etti.

Taşeron firmanın yüzde 99 hissesinin doğrudan belediyeye, yüzde 1’inin ise belediyenin bir iştirakine ait ğuna dikkat çekilen kararda, işçilerin işe alınmalarında, işin yapılmasında ve işin yönetiminde İETT’nin söz sahibi ğu, işveren yetkilerini kullandığı kayldi. Yargıtay, işçinin başından beri İETT çalışanı olarak kabul edilmesine hükmetti.

KARAR İŞÇİLERi ÜMİTLENDİ

Yargıdan gelen lehteki kararlar işçileri ümitlendirdi. Belediyelerce kurulan şirketler üzerinden kadroya alınan ve sayıları 450 bini bulan eski taşeron işçileri, ilave tediye talebiyle dava açmaya başladı

 

Yüz Binlerce İşçi İçin İkramiye Ümidi Doğdu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Muro     2019-02-16 Anfa güvenlik görevlileri bit fakat kağıt üzerinde proje elemanı olarak gözüktüğü için tediye alamıyor ???
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU