Özel Güvenlik Haberi Güncel, Ögg Haber, Özel Güvenlik Sınavı, Özel Güvenlik Soruları, Özel Güvenlik Ders Notları, Özel Güvenlik haberleri 2020
Reklamı Geç

Türk-İş Başkanlar Kurulun'da Milyonları İlgilendiren Kıdem Tazminatı ve Taşeron Açıklaması

Türk-İş Başkanlar Kurulu toplandı. Toplantıda kıdem tazminatının aynı şekilde devam etmesi ve eski yada yeni çalışanların aynı haklara sahip olmalarına yönelik yazılı açıklama yapıldı.

Türk-İş Başkanlar Kurulun'da Milyonları İlgilendiren Kıdem Tazminatı ve Taşeron Açıklaması
Türk-İş Başkanlar Kurulun'da Milyonları İlgilendiren Kıdem Tazminatı ve Taşeron Açıklaması İsmail Kutlu
Bu içerik 1156 kez okundu.

Türk-İş Samsun'da Başkanlar kurulunu topladı. 19 Mayıs'da toplanan Türk-İş milyonlarca çalışanı ilgilendiren Kıdem Tazminatı ve Taşeronla ilgili yazılı açıklama lüks izmir. Türk-İş yazılı açıklamada, kıdem tazminatının şuanki hali ile kalması, şuanda çalışan işçiler kıdem tazminatında hangi haklara sahipse ileride çalışacak işçilerin de aynı haklara sahip olmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

Türk-İş Başkanlar kurulu 19 Mayıs vesilesiyle Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Atatürk'ün Samsun'a geldiği Bandırma Vapuru'nu ziyaret eden Türk-İş Başkanlar Kurul toplantısında yine Samsun'da lüks izmir. Başkanlar Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklamada bulunan Türk-İş, Milli Mücadele'nin 100'üncü yılında Samsun'da Cumhuriyet'in temel değerlerine sarsılmaz bir kararlılıkla sahip çıkıldığı, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerin rahmet ve minnetle anıldığı belirtilirken, sonuç bildirgesinde kıdem tazminatı tartışmalarına da yer verildi.

Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun Bildirisinde , "İşçilerin talebi çok açık ve nettir. Kıdem tazminatı mevcut haliyle devam etmelidir. Şimdi çalışmakta olan işçi, kıdem tazminatında hangi haklara sahipse, ileride çalışacak işçi de aynı haklara sahip olmalıdır. Kıdem tazminatının ödenmesinde mevcut sıkıntıların aşılması için çalışma yapılacaksa Türk-İş katkı sağlayacaktır." ifadeleri yer aldı. KİT'lerdeki taşeron meselesine de dikkat çekilen bildiride,

 Kamuda taşeron uygulaması tamamıyla sona ermemiştir. KİT’lerde ve bazı özel bütçeli kuruluşlarda çalışan taşeron işçilerinin kadro talebi verilen sözlere rağmen bugüne kadar karşılanmamıştır. Geçici işçilerin sorunları da devam etmektedir. 696 sayılı KHK ile kadro verilen taşeron işçilerinin ücret, mali ve sosyal haklarıyla ilgili farklı uygulama ortadan kalkmamıştır. Yaşanan enflasyon karşısında yüzde 4’lük ücret zammı yetersiz kalmıştır. TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, çözüm sağlamaya yönelik düzenlemelerin bir an önce yerine getirilmesini beklemektedir.

"Sosyal Güvenlik Sistemi'nde geçmişte yapılan köklü değişikliklerin olumsuz etkisi günümüzde ortaya çıkmıştır. Emekli aylıklarındaki gerilemeden, emeklilikte yaşa takılanlara kadar milyonlarca mağdur ortaya çıkmıştır. Yapılması düşünülen sosyal güvenlik 'reformunun' bedeli yine işçi ve emekliye çıkarılmamalıdır. Tamamlayıcı emeklilik olarak adlandırılan bireysel emeklilik sistemi zorunlu olmamalıdır. Tasarruf kararı kişilere bırakılmalıdır. Mevcut emeklilik şartları Uluslararası Para Fonunun (IMF) talebi doğrultusunda yapılmıştır. Ülke ekonomisini IMF dayatmalarından kurtaran anlayışın emeklilik şartlarını da yeniden düzenlemesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır." ifadeleri yer aldı.

 

Turk-İş Samsun Bildiri Kıdem Tazminatı KİT
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU