Özel Güvenlik Haberi Güncel, Ögg Haber, Özel Güvenlik Sınavı, Özel Güvenlik Soruları, Özel Güvenlik Ders Notları, Özel Güvenlik haberleri 2020
Reklamı Geç

Bakanlıktan Yemek Parası Konusunda Yeni Görüş Yazısı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, taşerondan kadroya geçen işçilere ödenecek yemek parası konusuna bir kere daha açıklık getirdi. İşçilere ne kadar yemek yardımı ödenmesi gerekir?

Bakanlıktan Yemek Parası Konusunda Yeni Görüş Yazısı!
Bakanlıktan Yemek Parası Konusunda Yeni Görüş Yazısı!  İsmail Kutlu
Bu içerik 4301 kez okundu.

Bilindiği üzere, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 12/04/2018 tarihinde yayımlanan Toplu İş Sözleşmesi hükümlerinde, yemek yardımının 5 TL olacağı belirtilmişti. Ancak pek kurumda işçiler, taşeron döneminde daha yüksek yemek yardımı almaktaydı. Dolayısıyla bu husus zaman zaman kafa karışıklığına yol açmaktadır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, taşerondan kadroya geçen işçilere ödenecek yemek parası konusuna bir kere daha açıklık getirdi.

Bakanlıktan, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne verilen 26 Haziran 2019 tarihli görüş yazısında, “İşçilerin mevcut haklarıyla sürekli işçi kadrosuna geçirilmiş olmaları ve toplu iş sözleşmesinde iş sözleşmelerine aykırı hükümlerin bulunması halinde iş sözleşmesinin işçi yararına olan hükümlerinin geçerli olması nedeniyle, her ne kadar Bakanlığımızca 12/04/2018 tarihinde yayımlanan, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23’ncü maddesi uyarınca idarelerce sürekli işçi kadrolarına geçirilen işçilerin ücret ile diğer mali ve sosyal haklarının belirlenmesinde esas alınan toplu iş sözleşmesinde ‘’Yemek Yardımı’’ ile ilgili olarak ‘’İşçilere fiilen çalışılan günler için bir öğün yemek verilir. Yemek verilmediği takdirde karar tarihinden itibaren fiilen çalışılan günler için 5,00 (Beş) TL/Gün tutarında yemek bedeli ödenir.’’ şeklinde düzenleme yapılmış olsa da 5,00 (Beş) TL üzerinde yemek yardımı alan işçilere yüksek olan yemek yardımının ödenmesine devam edilmesinin gerektiği düşünülmektedir.” denildi.

Sonuç olarak, Bakanlığın daha önce de aynı minvalde verdiği görüşler de dikkate alınarak, yemek yardımı konusu açıklığa kavuşmuş durumdadır. 

Buna göre;
-Yemek yardımının fiilen çalışılan günler için ödeneceği,
-Alt işveren döneminde 5 TL’den daha yüksek yemek yardımı ödenen işçilere, yüksek olan bu bedelin ödenmeye devam edileceği,
-Alt işveren döneminde yemek yardımı almayan veya daha düşük alan işçilere ise fiilen çalışılan günler için 5 yemek parası ödeneceği açıktır.

İşte Bakanlığın o yazısı;

 

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Taşerondan Kadroya geçen İşçiler Yemek Parası Görüş Yazısı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU