Özel Güvenlik Haberi Güncel, Ögg Haber, Özel Güvenlik Sınavı, Özel Güvenlik Soruları, Özel Güvenlik Ders Notları, Özel Güvenlik haberleri 2020
Reklamı Geç

Özel Güvenlik Görevlileri Kaç Yıl Bekleyecek!

Güvenlik-İş Sendikası Koceali İl Temsilcisi Muhammet Ali Tatlıgül, “2004 yılında hayatımıza güren fakat 15 yıldır görmezden gelinen özel güvenlik görevlileri daha kaç yıl ve neyi bekliyor?” dedi

Özel Güvenlik Görevlileri Kaç Yıl Bekleyecek!
Özel Güvenlik Görevlileri Kaç Yıl Bekleyecek! İsmail Kutlu
Bu içerik 2057 kez okundu.

Özel Güvenlik Görevlileri Kaç Yıl Bekleyecek!

Güvenlik-İş Sendikası Koceali İl Temsilcisi Muhammet Ali Tatlıgül, “2004 yılında hayatımıza güren fakat 15 yıldır görmezden gelinen özel güvenlik görevlileri daha kaç yıl ve neyi bekliyor?” dedi

Güvenlik-İş Sendikası Kocaeli İl Temsilcisi Muhammet Ali Tatlıgül, bir basın açıklaması yaparak özel güvenlik görevlilerinin çalışma şartları ve hakları konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığını belirtti.

Tattlıgül şunları söyledi: ‘2020 yılına yaklaşırken 15 yıldır 7/24 Ülkemizde kamuda ve özelde 325 bine yakın aktif çalışan özel güvenlik görevlilerinin çalışma şartları, yaşam şartları ne yazık ki iyi diyemeyeceğimiz kadar atıl durumdadır. Kamuda çalışanlar biraz daha şanslı görünebilir; son yapılan düzenleme ile sürekli işçi kadrosuna geçiş yapan güvenlik görevlileri özel sektöre göre biraz daha şanslılar gibi görünebilir ama görünen vitrinin yüzüdür. 15 yıldır milletin canını malını, en değerli varlıklarını korumak adına bugün her yerde görev yapan özel güvenlik görevlileri; Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına, millet adına görev yapan ülkemizi yöneten Bakanından Cumhurbaşkanına kadar, siyasetçisinden bürokratına kadar her kesimin bu insanı görmezden gelmesinden acilen vazgeçerek en kısa zamanda özel güvenlik camiası ile temas etmeli ve gereğini yapılmalıdır. 15 yıldır çalışanların sorunları adına yapılmayan düzenlemeler için daha kaç yıl bekleyeceğiz.

ACİL ÇÖZÜM BEKLİYOR

Yılı dolmadan işten atılanlar. Keyfi mobbing ile istifa ettirilenler. İnsan geçmeyen yerde sözde mobo denilen tuvaleti, suyu olmayan barakalarda görev yapmanlar. Kamu da ve özel sektörde zamanında verilmeyen ve sağlığa uygun olmayan kıyafetler. Eksik teçhizatlar. Görev dışı işlerin zoraki olarak yaptırılması. Çalışma saatlerinin düzensizliği. Keyfi görev yeri ve proje değişikliği. Oturarak maaş alıyorlar bakışı. Kanundaki görev ve yetkilerin yetersizliği. Yetkisi olmayanların iş buyurması. 5 yılda bir kimlik yenileme. Görev başında dahi olsan yaşanacak bir adli olayda Güvenlik Kimliğini kaybetme. Gibi temel sorunlar acil çözüm bekliyor.

NEDENSE ÇÖZÜMLENMİYOR

Her gün gelişen büyüyen Türkiye’mizde halkın iradesi ile seçilen yönetimler 2002’den bugüne kadar değişmeden devam ederken 325 bin kişinin sorunlarını iletmek. duyurmak zor olmasa gerek. Yıllardır bilinen ama çözüm bekleyen sorunlar var ki ama nedense çözümlenmiyor ya da çözümlendirilmiyor. Oysaki Hayatımıza yeni giren bekçi sistemi hemen her şeyi ile düzenlenerek halkın hizmetine sunuldu. Peki ya özel güvenlikte bu kadar mı zor? Aslında değil tabi ki aması var. Patronlar için rant haline gelmiş özel güvenlik sektörüne devletimizin el atması, kontrol altına alması gerekmektedir. Kendine ait 5188 sayılı yasa ve 4857 sayılı işçi kanunu olduğu halde kanuna riayet ederek çalıştırılan özel güvenlik görevlisi ya da işçi 100 kişiden 10 kişi diyebileceğimiz kadar da azdır. Bu sorun sadece işçi kanuna bağlı olarak çalışan özel güvenliğin değil tüm işçilerin de sorunudur.

HERKES ADINA

Her gecen gün artan iş mahkemeleri davalar arabulucu dönemleri yaşan sorunların göstergesidir. Özel güvenlik görevlileri gündeme sadece % 4+4 enflasyon TİS gibi maddi kanunlarda gelmek istememektedir ki o kadar sorun varken bu konuya şahsım olarak değinmeyeceğim, süreçleri zaten hepimiz takip ediyoruz ve destekliyoruz. Çünkü fakat özel güvenlik maddiyattan çok hak ettiği saygıyı istiyor. Özel güvenlik görevlilerinin önce insan olduğunu, sonra kamu düzeni adına görev yapan kişiler olduğunu herkes bilmelidir. Güvenlik-İş Sendikası olarak sadece 40 bine yakın üyemizi değil 325 bin özel güvenliği her zaman yer de temsil etmenin mücadelesindeyiz ve edeceğiz.

BİZE KULAK VERİN

Diğer sendikaların sadece üye, siyasetçilerin ise oy olarak baktığı ve hatırladığı özel güvenlik görevlileri seslerine kulak verilmesini ve bazı dönemlerde hatırlanmak istemiyorlar. Aynı şekilde özel güvenlik görevlilerinden de icra ettiği meslek adına duyarlılık bekliyoruz. Yapılacak olan tüm çalışmalara eşlik etmelerini haklarınızı aramanızı istiyoruz. Duyarlı ve etkin bir özel güvenlik görevlisi anlayışını yaratmak bizlerinde ellerindedir. Haksızlığın karşısında susarak kaybetme korkusuyla yaşayacağımıza, haklılığımız karşısında haykırarak kazanma hevesi içinde yaşamalıyız.

İÇLER ACISI İŞÇİ PAZARI

Özel güvenliği şöyle bir düşündüğümüzde çalışırken. Kimlik almak için 657/48 sayılı kanun kriterleri. Görev yaparken 5188 sayılı kanun kriterleri. Özlük çalışma saatleri 4857 sayılı işçi kanunu kriterleri. Görev başında yaşanan adli olayda 657 sayılı kanuna göre yargılanma kriterleri ile anılan Özel güvenlik Görevlileri neye göre davranacağını artık bilmek istemektedir. Bu yıllardır öne gelen bu girdaptan kurtulmak kendilerine ait kendi yasalarıyla görev yapmak istemektedirler.. Sürekli gelecek ve iş korkusu yaşmaktan bıkan Özel Güvenlik görevlilerinden her gün mesleğine küserek Güvenlik mesleğini bırakanlar sayısı her gün artmaktadır. Kamuda görev yapanların bu sorunlarında bazıları yer yer çözüm bulsa da Özel Sektör tam bir içler acısı işçi pazarı gibi.

EĞİTİM ALMASI GEREKEN PATRONLAR

Sürekli baskı tehdit iş korkusu ile görev yapan özel güvenlik görevlilerine Anayasa hakkı olan sendika hakkını dahi kullandırmayan patronlar ne yazık ki sendikayı düşüneni dahi işten atarak işsizliğin çok olduğu dönemde isteği gibi davranmaktadır. Sırtından Milyonlarca para kazandığı halde özel güvenliğe verdiği asgari ücret gerçi onu da zehir ediyor. Daha niceleri var bilmediğimiz görmediğimiz. Özel güvenliğin acil olarak çözüm bekleyen temel sorunları var. Hakkını arayanın işsiz kaldığı hak edilenin verilmediği adil olmayan çözüm bekleyen bir düzen var. Bu düzen artık değişmelidir. Değişim ise özel güvenliğin elindedir. Değişmesi ve eğitim alarak kimlik yenilemesi gereken sadece özel güvenlik görevlileri değildir. Değişmesi gereken kanunlar. Eğitim alması ve Yenilenmesi gereken patronlardır

 

 
özel güvenlik güvenlik iş sendikası tatlıgül güvenlik görevlisi 5188
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU