Özel Güvenlik Haberi Güncel, Ögg Haber, Özel Güvenlik Sınavı, Özel Güvenlik Soruları, Özel Güvenlik Ders Notları, Özel Güvenlik haberleri 2020
Reklamı Geç

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan Taşerona Kadro Hakkında İtiraf!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, CHP Niğde Milletvekili Gürer tarafından verilen soru önergesini yanıtladı. Bakan Selçuk taşerona kadro hakkında itirafta bulundu ve; "düzenleme gerekiyor" dedi. Bakan Selçuk'un soru önergesine yanıt vermesi hakkında açıklama yapan Gürer; "Bakan, verdiği yanıtla ilk kez sorunun varlığını kabul etmiştir." dedi.

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan Taşerona Kadro Hakkında İtiraf!
Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan Taşerona Kadro Hakkında İtiraf! İsmail Kutlu
Bu içerik 2598 kez okundu.

Taşerona kadro hakkında CHP’li Ömer Fethi Gürer, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a soru önergesi sundu.

Gürer tarafından "696 sayılı KHK kapsamında kadroya geçirilmeyen taşeron işçilere ilişkin" yazılı soru önergesine cevap veren Çalışma Bakanı Selçuk itirafta bulundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise 696 sayılı KHK ile çıkarılan Taşeron düzenlemesinin pek çok belirsizliği beraber getirdiğini ifade etti.

Emek örgütlerinin dikkate alınmadan yapılan düzenlemelerin çok sayıda taşeron çalışanı kadrosuz bıraktığını belirten Gürer ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan şoförlerin yanında KİT çalışanları ve farklı isimlerle Bakanlıkarda görev veren emekçilerin de kadroya alınmadığını ifade etti.

Gürer Bakan Selçuk'a sunduğu soru önergesinde ise;
"Bazı Özel Bütçeli kuruluşlar ile TKİ, Eti Maden, EUAŞ, TTK, TCDD ve Şeker Fabrikalarının da aralarında bulunduğu 58 KİT'e taşeron çalışanların tamamının kurum kadrolarına alınması için çalışma var mıdır?

Taşeron yanında çalışan kişi sayısı KİT'lerde ne kadardır?
Kamuda çalışan hizmet alım sözleşmesi gerekçe gösterilerek kadro verilmeyen taşeron çalışanlar ki başta şoförler için kadro verilmesine yönelik bir düzenleme düşünülmekte midir?

Yerel Yönetimlerde çalışanlar arasında ayrım yapılmış personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalelerinde çalışanlar kapsama dahil edilirken halen belediye şirketi bünyesinde çalıştırılan işçiler belediye kendi kadrosuna geçişi söz konusu olamamıştır. Belediyelerde 450 bin taşeron çalışanın belediye kadroları yerine belediye şirketlerinde kalması ile asıl işi yapanın asıl kadrosunun verilmediği bir gerçektir. Bu nedenle belediye şirketleri yerine doğrudan belediye kadrolarına çalışanların geçirilmesi düşünülmekte midir?

4 Aralık 2017 sonra taşeron devam eden yerlere taşeron olarak işe alınanlarında taşeron çalışan uygulaması sonlandırılarak işe alınmaları düşünülmekte midir?

Kamu ve KİT'lerde alt işveren çalışanlarının tümünün herhangi bir ayrıma tabi tutulmadan yaptıkları ile ait kamu ve KİT'lerde kadrolara geçirilmesi, başta ücret ve sosyal hakları olmak üzere çalışma şartlarının da iyileştirilmesi, istihdam güvencesine kavuşturulması düşünülmekte midir?" ifadelerini kullandı.

BAKAN SELÇUK YANITLADI

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise;

"Bilindiği üzere, 20/11/2017 tarihli ve 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici 23 ve geçici 24 üncü maddelerde belirlenen kamu kurum ve kuruluşlarında veya mahalli idare şirketlerinde, alt işveren işçisi olarak çalışanlardan bahsi geçen maddelerde belirtilen şartları haiz olanların başvurmaları halinde kamu kurumlarında sürekli işçi kadrolarında veya işçi statüsünde istihdamları düzenlenmiştir.

Anılan hükümler uyarınca uygulama birliğinin sağlanması amacıyla 01/01/2018 tarihli ve 30280 sayılı Resmi Gazetede "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımı Sözleşmeleri Kapsamında Çalıştırılmakta Olan İşçilerin Sürekli İşçi Kadrolarına veya Mahalli İdare Şirketlerinde İşçi Statüsüne Geçirilmesine İlişkin 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 ve Geçici 24 üncü Maddelerinin Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslar" yayımlanmış bulunmaktadır.

Bu itibarla, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile alt işveren işçisi olarak çalışanlara tanınan sürekli işçi kadrolarına/işçi statüsüne geçiş hakkından bahsi geçen kişilerin faydalanabilmesi için hukuki düzenleme gerekmektedir." dedi.

Aile Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Taşerona Kadro Hakkında İtiraf
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU