Özel Güvenlik Haberi Güncel, Ögg Haber, Özel Güvenlik Sınavı, Özel Güvenlik Soruları, Özel Güvenlik Ders Notları, Özel Güvenlik haberleri 2020
Reklamı Geç

Bekçiler kimlik soramayacak… Mahkemeden emsal karar!

İzmir Bornova’da iki genç ve mahalle bekçileri arasında yaşanan arbede ve küfürleşmenin yargıya taşınmasının ardından mahkemeden önemli bir karar çıktı.

Bekçiler kimlik soramayacak… Mahkemeden emsal karar!
Bekçiler kimlik soramayacak… Mahkemeden emsal karar! İsmail Kutlu
Bu içerik 33695 kez okundu.

İşte Bekçilerin yetkileri, Bekçiler kimlik sorabilir mi? sorusunun cevabı.

İki gence aynı saat içerisinde defalarca kimlik kontrolü yapmak isteyen bekçileri haksız gören mahkeme, “Görevi vatandaşın huzurunu sağlamak olan görevlinin, makamını vatandaşın huzurunu bozmak için kullandığı belirlenmiştir” denildi.

“BEKÇİ KİMLİK SORAMAZ”

İzmir’de bir parkta bekçiler ve iki genç arasındaki gerilim, mahalle bekçilerinin yetkileri konusunda tartışmalara yol açmıştı. Yapılan ilk kimlik kontrolünün ardından iki gence tekrar GBT yapmak isteyen bekçilerin, bu hareketle vatandaşı tahrik ettiğini belirten mahkeme, “ Polis vazife ve selahiyetleri kanununun polislere verdiği kimlik sorma ve kaba üst araması yapma yetkisi bekçilere verilmemiştir” dedi.

Bekçilerle yaşanan tartışmada, bekçilere hakaret eden gençlere ise ceza verilmedi. Mahkeme bu kararı ise, “Bekçilerin görev sınırlarını aşmaları, kimlik sorma haklarının olmaması ve vatandaşı zorlamalarından dolayı hakaret suçundan işlem yapılmamıştır” cümleleriyle gerekçelendirdi.

İzmir 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararı:​

bekçi mahkeme emsal karar kimlik izmir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Serjioo     2019-11-29 Bekcinin görevi hırsızlığı önlemek huzur saglamak taksi çevirip gbt sorguluyorlar birde vatandaşa yaklaşım şekli yanlış bence eğitilmeleri lazım.
Mert     2019-11-23 Çok sevindim valla bu ne böyle keyfi keyfi kimlik soruyorlar
Serdar     2019-11-22 Bizim zamanimizda bekciler mahelleyi korur du ve hirsizlara goz actirmazdi simdi mahaller yangin yeri gibi bekciler. Metro cikislarinda kimlik konrtrolu yapiyor trafik denetliyor komedi filimi gibi herkes isini yapsa millet de rahat Eder devlette Benin gorusum
Ramazan Yasin Kutlug     2019-11-22 Işte Adalet budur son zamanlardır artık kimliği neredeyse boynumuza asacağız 10 adımda bir ver kimliğini GBT bu kadar da olmaz inan Işıkkent'te karabağlar'a gidene kadar en az 3 sefer GBT ye giriyoruz Bir de Emre Temiz yanlış yapıyor uyuşturucu satılan yerleri belliydi oradaki insanları çok sıkarak her yere taşıdılar bu çok kötü bir önlem oldu En azından daha evvel o maddenin orada olduğu biliniyordu ama şimdi İzmir her sokağında her mahallenin kendi torbacısı var
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU