Özel Güvenlik Haberi Güncel, Ögg Haber, Özel Güvenlik Sınavı, Özel Güvenlik Soruları, Özel Güvenlik Ders Notları, Özel Güvenlik haberleri 2020
Reklamı Geç

İlk asgari ücret toplantısı bitti! Neler konuşuldu?

Çalışanların uzun zamandır beklediği gün gelip çattı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2 Aralık Pazartesi, yani bugün itibari ile ilk toplantısını gerçekleştirdi.

İlk asgari ücret toplantısı bitti! Neler konuşuldu?
İlk asgari ücret toplantısı bitti! Neler konuşuldu? İsmail Kutlu
Bu içerik 1960 kez okundu.

Çalışanların uzun zamandır beklediği gün gelip çattı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2 Aralık Pazartesi, yani bugün itibari ile ilk toplantısını gerçekleştirdi. Bugün yapılan ilk toplantıda işçileri Türk-İş Konfederasyonu, işverenleri TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) temsil ederken hükumet adına Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk geldi.

İlk toplantıda rakam çıkmadı. Fakat rakamların çerçevesi ile ilgili taraflar görüş bildirdi. İşçiler enflasyon vurgusu yaparken, işverenler ise işletmelere fazla yük bindirilmesini istemediğini beyan etti.

BAKAN SELÇUK: “ORTADA BULUŞMAK GAYEMİZ”

İlk sözü Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Selçuk söyledi. Selçuk, bu görüşmelerde işçi ile işvereni ortak bir payede buluşturma gayeleri olduğunu belirtirken, 2019 asgari ücrete yapılan yüzde 26’lık zammı örnek gösterip gayelerinin işçiyi ezdirmemek olduğunu vurguladı.

AB’ye üye ülkeler arasında asgari ücretin satın alma gücünün Türkiye’de 10. sırada olduğunu bildiren Selçuk, asgari ücretin ekonomik konjonktür ile uyumlu, kalkınmaya ve verimliliğe katkı sunacak şekilde belirlenmesi gerektiğini işaret etti.

İŞÇİLER: “HAYAT ŞARTLARI AĞIRLAŞIYOR”

İşçiler adına konuşan isim ise Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat oldu. Toplumun uzun süredir bu dönemi beklediğini söyleyen Irgat, asgari ücretin sadece işçiyi değil toplumun tüm kesimlerini ilgilendirdiğini söyledi.

Her alanda artan fiyatların geçimi bir hayli zorlaştırdığından söz eden Irgat, resmi enflasyon ile halkın enflasyonu arasında büyük farkların olduğunu, gıda fiyatlarının da mutfak harcamalarını arttırdığını belirti.

Emek örgütlerinin ortak talebinin asgari ücretten vergilerin kaldırılması olduğunu söyleyen Irgat, yapılacak zammın da bu veriler gözetilerek yapılması gerektiğini söyledi.

İŞVERENLER: “İŞLETMELERE YANSIYAN OLUMSUZLUK ÇALIŞANA DA YANSIR”

İşverenler adına konuşan TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, 4 yıldır devam eden asgari ücret desteği için hükumete teşekkür ederken, asgari ücretin geçim ücreti değil, işçilere ödenen en az miktarı belirlediğini, bu miktarın belirlenirken işverenlere yansıyacak olumsuzluğun çalışanı da etkileyeceğini belirtti.

1.5 milyon işsiz genç olduğunu vurgulayan Koç, ücretin belirlenirken YEP’teki işsizlik rakamlarına da dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

İşverenler ayrıca asgari ücret desteğinin bu yıl da devam etmesini istedi.

2020 asgari ücret TÜRK-İŞ AÇSHB İlk toplantı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU