Özel Güvenlik Haberi Güncel, Ögg Haber, Özel Güvenlik Sınavı, Özel Güvenlik Soruları, Özel Güvenlik Ders Notları, Özel Güvenlik haberleri 2020

Prof. Dr. Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: ÖZEL GÜVENLİK VE İLK YARDIM

Prof. Dr. Gazi Uçkun Köşe Yazısında Özel Güvenlik ve İlk Yardım konusuna değindi.

Prof. Dr. Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: ÖZEL GÜVENLİK VE İLK YARDIM
Prof. Dr. Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: ÖZEL GÜVENLİK VE İLK YARDIM İsmail Kutlu
Bu içerik 1893 kez okundu.

ÖZEL GÜVENLİK VE İLK YARDIM

 

Türkiye’de 2004 yılından bu yana sürekli büyüyen, sayısı artan ve sektör olarak ekonomide yerini alan bir meslek Özel Güvenlik mesleği. Halen yaklaşık 300 bin civarında fiilen görev yapan ve potansiyel olarak da neredeyse 1 milyon kişiye yaklaşan bir sayıya sahip. Acilen de 40-50 bin kişilik istihdama açık bir sektör. Kuruluşunda, gelişiminde eksiklikler, yanlışlıklar aceleye getirilmişlikler ve düzgün gitmeyen işler olmuştur, sürecin başından beri içinde olan biri olarak zaten ben bunları her platformda, yazı ve makalelerimde dile getirmiş biriyim. Yani her şey güllük gülistanlık değil. Ama mademki böyle bir iş var ve bu işi (kamu hizmetidir sonuçta) yapan işletmeler ve insanlar var bunlardan toplum olarak çok daha fazla yararlanamaz mıyız? Örneğin son iki gündür biri Ankara’da okul kantininden aldığı şırınga sıvı çikolatayı yerken nefes borusuna plastik kapak kaçan 7 yaşındaki Mert, diğeri Diyarbakır’da marketten aldığı aynı çikolatayı yerken hayatını kaybeden 7 yaşındaki Umut. İkisi de boş yere, pisi pisine daha çocukken hayata veda etti. Örneğin okulda hayatını kaybeden çocuğumuz orda ilk yardım eğitimi ve sertifikası almış okulun güvenliğinden sorumlu bir Özel Güvenlik Görevlisi olsaydı ve hemen müdahale etseydi Mert kurtulabilir miydi?

 

Özel Güvenlik Görevlileri hayatımızın her yerinde var. Okullarda, AVMlerde, otoparklarda, Hava ve Deniz Limanlarında, otogarlar ve tren istasyonlarında, park ve bahçelerde, konut sitelerinde, bankalarda neredeyse tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, Fabrikalarda, otellerde ,statlarda yani işin özeti her yerde. Dolayısıyla toplumla iç içe. Ani durumlarda müdahale edebilme olanakları var. Tabi yeterli bilgi deneyim ve donanıma sahiplerse!

 

MYO’ların Özel Güvenlik ve Koruma bölümlerinin ders müfredatında ilk yardım dersi var tabi ancak bunun belgelendirilmesi ve sertifikalandırılması gerekiyor. Bunun için İl Sağlık Müdürlükleri, Belediyeler harekete geçmeli ve ücretsiz olarak bulundukları il, ilçelerdeki MYO’ları ile koordineli olarak ilk yardım eğitimini bu bölümlerde okuyan öğrencilere vermeli ve sertifikalandırılmalı açıkçası ben epey uğraştım ama bürokrasi amcayı bir türlü aşamadım. Bu kaybettiğimiz iki küçük çocuğumuz belki akılları başa getirir.

 

Saygılarımla..

Kaynak;http://www.mavikocaeli.com.tr/haber-prof-dr-gazi-uckun-un-kose-yazisi-ozel-guvenlik-ve-ilk-yardIm-65846.html

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU