Özel Güvenlik Haberi Güncel, Ögg Haber, Özel Güvenlik Sınavı, Özel Güvenlik Soruları, Özel Güvenlik Ders Notları, Özel Güvenlik haberleri 2020
Reklamı Geç

Haksız Yere İşten Çıkarılan Özel Güvenlik Görevlisi 2,5 Yıl Sonra Sürekli İşçi Kadrosuna Alındı

TÜRK-İŞ'e bağlı Güvenlik-İş Sendikası çalışma hayatında büyük ses getirecek bir karara daha imza atarak 696 sayılı KHK Kapsamında 2,5 yıl süren davalar ve başvurular neticesinde özel güvenlik görevlisini sürekli işçi kadrosuna geçirilmesini sağladı.

Haksız Yere İşten Çıkarılan Özel Güvenlik Görevlisi 2,5 Yıl Sonra Sürekli İşçi Kadrosuna Alındı
Haksız Yere İşten Çıkarılan Özel Güvenlik Görevlisi 2,5 Yıl Sonra Sürekli İşçi Kadrosuna Alındı İsmail Kutlu
Bu içerik 3315 kez okundu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde çalışan özel güvenlik görevlisi işçinin görevine son verilmiş buna karşı olarak Güvenlik-İş Sendikasının Avukatları aracılığıyla dava açılmış ve işe iade edilmesini talep etmişti.

Özel güvenlik işçisi için müjdeli haber 2,5 yıl sonra bugün Sendikanın resmi web sitesinden geldi.

Sendikanın Avukatları aracılığıyla Samsun 2. İş Mahkemesi ve Samsun Bölge Adliye Mahkemesi 8. Hukuk Dairesine işe iade davası açmış özel güvenlik görevlisi Süleyman İPEKÇİ isimli çalışanın 'işe iade' davalarını kabul etmişti. Mahkeme de çalışanın 'işe iade' davalarını kabul edip işe iade edilmeleri yönünde hüküm kurduğunu Sendika sitesinden duyurdu.

Sendikanın Sitesinde yapılan habere göre;

696 sayılı KHK nezdinde sürekli işçi olma hakkını kaybetmişken Hukuk Müşavirliğimiz, Samsun 2. İş Mahkemesi nezdinde işe iade davası açmış bunun sonucunda; Samsun 2. İş Mahkemesinin E.2017/462, K.2018/130 sayılı kararı ve Samsun Bölge Adliye Mahkemesi 8. Hukuk Dairesinin 27/09/2018 tarih ve E.2018/2074, K.2018/1326 sayılı kararı ile işine iade edilmiştir.

İş Mahkemesince hüküm altına alınan 4 aylık boşta geçen süre, özel güvenlik görevlisi işten çıkarıldığı tarihin üstüne eklendiğinde özel güvenlik görevlisinin 04 Aralık 2017 tarihinde çalışma şartını sağladığından kaynaklı Hukuk Müşavirliğimizce üyemiz adına Ondokuz Mayıs Üniversitesine sürekli işçi kadro başvurusu yapılmış ve söz konusu başvuru üniversite tarafından reddedilmiştir.


Üniversitenin ret işlemine karşı Hukuk Müşavirliğimizce Samsun 1. İdare Mahkemesi nezdinde işlemin iptali davası yoluna gidilmiş ve neticesinde mahkeme işlemi iptal ederek; üyemizin gerekli şartları taşıdığını bu nedenle sürekli işçi kadrosuna geçirilmesi gerektiğine hükmetmiştir.

Nihayetinde sürekli işçi kadrosuna geçme imkânı hukuka aykırı şekilde elinden alınan üyemiz için Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası Hukuk Müşavirliği tarafından 2,5 yıl süren yargılamalar sonrasında lehe sonuçlanan davaların gereklerinin yerine getirilmesi, sürekli işçi kadrosuna geçişinin yapılması istenmiştir. Verilen uzun soluklu ve zorlu mücadele sonucu üyemizin Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlüğü nezdinde sürekli işçi kadrosuna atamalarının yapılması sağlanmıştır.

 

özel güvenlik görevlisi güvenlik-iş işe iade dava mahkeme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU