Özel Güvenlik Haberi Güncel, Ögg Haber, Özel Güvenlik Sınavı, Özel Güvenlik Soruları, Özel Güvenlik Ders Notları, Özel Güvenlik haberleri 2020
Reklamı Geç

Özel Güvenlik Görevlisinin Yetkisi Belirsiz!

Kanunlarda yetkileri açık bir şekilde tanımlanmayan Özel Güvenlik Görevlileri, gün içerisinde yaşanan olaylar nedeniyle sık sık vatandaş ile karşı karşıya geliyor.

Özel Güvenlik Görevlisinin Yetkisi Belirsiz!
Özel Güvenlik Görevlisinin Yetkisi Belirsiz! İsmail Kutlu
Bu içerik 3695 kez okundu.

İnternet Gündem haber sitesinde Ahmet Elperen Cengiz'in kalem aldığı ''Özel Güvenlik Görevlisinin Yetkisi Belirsiz!'' köşe yazısını paylaşıyoruz.

''Ülkemizde kamu güveliğinin tamamlayıcısı olarak görev yapan Özel Güvenlik görevlilerinin yetkililerinin, 5188 sayılı kanunda açık bir şekilde tanımlanmadığı için görev yaptıkları anda sık sık vatandaş ile karşı karşıya geliyorlar. Amirlerinde aldıkları emirlerin kanuna uygun olup olmadığı konusunda devamlı muallakta kalan Güvenlik Görevlisi, sadece vatandaş ile değil çalıştığı iş yerindeki mesai arkadaşları ile de olumsuzluklar yaşayabiliyor. Kanunda bulunan açıklık nedeniyle, hastanede çalışan bir güvenliği sedye taşırken veya markette görevli bir güvenliği poşet açarken görebiliyoruz. Tam olarak düzenlenmeyen bu kanun, kamu ve özel alanda malımızı, canımızı, kurumlarımızı koruyan güvenlik görevlilerinin mesleğini itibarsızlaştırıyor.Vardiyalı Çalışmak Sindirim Sistemini Bozuyor.


Güvenlik Görevlilerinin esnek ve tam düzenli olmayan mesai saatleri nedeniyle aile içerisinde ve sosyal hayatında problemler yaşamaktadır. Nöbetini devredeceği arkadaşının gelmemesi durumunda, 24 saate yakın nöbet tutan personeller oluyor. Birçok Özel Güvelik kanuna aykırı düzenlenmiş vardiyalarla çalışıyor. 24 saat çalışıp, 48 saat izin yapan bir Özel Güvenlik fazla çalışmasından kaynaklı ücret alması gerekirken firmalar bunu görmezden geliyor. Fazla ve düzensiz çalışan personel, uyku bozuklukları yaşıyor ve vardiyalı çalışan her personelde görülen sindirim sistemi rahatsızlıkları yaşıyor. Kanunda bulunan açıklık nedeniyle binlerce Özel Güvenlik Görevlisi huzursuz bir ortamda çalışmak zorunda kalırken bir yandan da sağlık problemleri ile karşı karşıya kalıyor.''

(Kaynak: İnternet Gündem Ahmet Alperen Cengiz)

özel güvenlik yetkiler belirsiz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
cerrah     2020-03-04 Özel güvenlik görevlisinin başka bir işte çalıştırılamayacağı kanunda açıkça belirtilmiştir. Kanun da boşluk yoktur, bu yazıyı yazan kimse 5188 sayılı kanuna hiç bakmamış, özel güvenlik görevlisinin angarya işleri yapmasının tek nedeni kalifiye eleman olmaması nedeniyle patronların o iş için bir çok personeli rahatlıkla temin edebilme imkanıdır. Başka bir nedende Kanunda madde olmasına rağmen ögg işini kaybetmemek için şikayet etmemektedir. Sendikalar bu konuda yetersiz kalmaktadır.
Gezeler     2020-03-04 O kadar çok sorun varki. Mesela 5 yılda bir yenileme. Göstermelik eğitim. Zorla alınan bağış. Maaşın giden yarısi..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU