Özel Güvenlik Haberi Güncel, Ögg Haber, Özel Güvenlik Sınavı, Özel Güvenlik Soruları, Özel Güvenlik Ders Notları, Özel Güvenlik haberleri 2020
Reklamı Geç

ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?

Güvenlik görevlisi nedir, ne demektir, kime denir? Özel güvenlik görevlisi nedir, ne demektir, ne iş yapar, görevleri yetkileri ve sorumlulukları nelerdir?

ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR? İsmail Kutlu
Bu içerik 18541 kez okundu.

Güvenlik görevlisi nedir, ne demektir, kime denir?

Güvenlik görevlisi, kalabalık alanlarda asayişi daha tenha noktalarda ise mal güvenliğini de sağlamakta olan güvenlik departmanında görev alan kişilere denilmektedir.  Özel güvenlik görevlisi, kişileri, kurumları veya değerli varlıkları koruma işi yapan kişidir. Özel güvenlik görevlileri iletişim, yangın, afetler, patlayıcılar, kişi koruma, güvenlik sistemleri, olay yeri incelemesi, hukuk, ilk yardım, narkotik, silahlar, kalabalıklar konularında eğitim alırlar. Peki güvenlik görevlileri tam olarak ne iş yaparlar?


Özel Güvenlik Nedir?
 

Güvenlik görevlilerinin görevleri, yetkileri ve sorumlulukları nelerdir?

 • Koruma ve güvenliği sağlamış oldukları alanlara girmek isteyen kişileri duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üst aramasını gerçekleştirme, eşyalarını ise X-ray gibi çeşitli güvenlik sistemlerinden geçirme,
 • Toplantı, konser, spor müsabakası, sahne gösterileri gibi etkinliklerde kimlik kontrolü yapma,
 • Görev alanında haklarında yakalama emri veya mahkumiyet kararı olan kişileri yakalama,
 • Yangın, deprem gibi çeşitli afet durumlarında görev alanında bulunan iş yeri ve konutlara girme,
 • Terk edilmiş ve bulunmuş eşyayı emanet alma
 • Türk Medeni Kanununun 981 inci maddesine, Borçlar Kanununun 52 nci maddesine, Türk Ceza Kanununun 24 ve 25 inci maddelerine göre zor kullanma,
 • Gibi görev yetki ve sorumluluklara sahiptir.

Özel güvenlik görevlisi olma şartları nelerdir?

Öncelikle özel güvenlik görevlisi olmak için sağlamanız gereken belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler özel güvenlik görevlisi olmak için başvuru yapabilirler. Peki nedir bu şartlar?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Silahsız güvenlik görevlisi için 18 yaşını tamamlamış olmak
 • Silahlı güvenlik görevlisi için 21 yaşını tamamlamış olmak
 • Silahlı güvenlik görevlisi için lise mezunu, silahsız güvenlik görevlisi için ortaokul mezunu olmak
 • Görevini yapmaya engel olabilecek bir rahatsızlığının bulunmaması
 • Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak
 • Sicil kaydının temiz olması
 • Yüz kızartıcı suçlardan dolayı ceza alınmamış olunması

 

Bütün bu şartları sağlayan kişiler özel güvenlik görevlisi olarak kurslara başvuru sağlayabilirler.
 

Özel güvenlik görevlisi nasıl olunur?

Özel güvenlik görevlisi olmak için ilinizde bulunan sertifika vermeye yetkili olan kurumlardan silahlı veya silahsız olmak üzere eğitim almanız gerekmektedir. Bunun akabinde her sene Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenmekte olan ÖGG sınavına katılıp başarılı olmalısınız. Bu sınav her sene 6 kez yapılmaktadır ve başarılı sayılmak için de en az 60 puan almanız gerekmektedir. Şayet ilk girişinizde sınavı kazanamadıysanız da birbirini takip eden 4 sınava, sınav harcı ödenerek katılınabilir.

Öncelikle silahlı ve silahsız olmak üzere iki çeşit özel güvenlikçi bulunmaktadır. Bu ikisi için de aranan şartlar ve adaylardan istenilen belgeler farklıdır.  

 • Silahlı temel eğitim süresi 120 saattir. 15 gün temel dersler+ 3 gün silah dersi ( 2 gün teorik eğitim ve 1 gün poligonda 25 mermi atış eğitimi) olmak üzere toplam 18 iş günüdür.
 • Silahsız temel eğitim alanlar 100 saattir. (15 gün) Eğitimlere katılmak mecburidir. Mazeretsiz %10 D/S (100 saatin 10 saati), mazeretli %30 D/S (100 saatin 10 saati) devamsızlık hakkınız mevcuttur.

Özel güvenlik görevlisi çalışma alanları, iş olanakları

Özel güvenlik görevlileri sitelerde, hastanelerde, konser, tiyatro gibi çeşitli etkinliklerde, okullarda, bankalarda ve daha çok sayıda yerde çalışma imkanı bulunmaktadır. Özel güvenlik görevlilerinin çalışma alanları oldukça fazla ve bu doğrultuda da ihtiyaç oldukça fazladır.

Özel güvenlik görevlisi olma zorlukları nelerdir?

Özel güvenlik görevlileri gündüz çalışabildikleri gibi gece de çalışabilirler. Esnek çalışma saatlerine uyabilen, vardiyalı çalışabilen kişilerin güvenlik görevlisi olmak için başvuruda bulunmaları daha doğru olacaktır.


Özel güvenlik görevlisi nasıl olunur? - Yeni Akit

Özel güvenlik görevlileri polis olabilir mi?

Ülkemizdeki polis ihtiyacının hali hazırda oldukça fazla olduğu düşünülmekte ve bu doğrultuda her sene alımlar yapılmaktadır. Polis olmaya en uygun kişilerin özel güvenlik görevlileri olduğu ise sık sık dile getirilmektedir. Daha önceki yıllarda bu hususta da sıcak gelişmeler yaşanmıştı. Ancak özel güvenlik görevlilerinin polis olabilmeleri yani polisliğe geçebilmeleri için herhangi bir adım atılmadı. Yani mevcut durumda özel güvenlik görevlileri polisliğe geçemezler. 

Özel güvenlik görevlileri ne kadar maaş alırlar, güncel ÖGG maaşları

Özel güvenlik görevlilerinin almış oldukları maaş silahlı veya silahsız olma durumlarına göre farklılık gösterir. Silahsız güvenlik görevlileri genel itibariyle asgari ücret ile 2 bin 500 TL arasında maaş alabiliyorken, silahlı özel güvenlik görevlileri ise 2400 TL ile 3500 TL arasında değişen miktarlarda maaş alabilirler.

 

özel güvenlik nedir görevleri ve tanımları nelerdir ÖGG nasıl başvurulur Güvenlik görevlisi Güvenlik görevlisi nedir Özel güvenlik nedir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU