Özel Güvenlik Haberi Güncel, Ögg Haber, Özel Güvenlik Sınavı, Özel Güvenlik Soruları, Özel Güvenlik Ders Notları, Özel Güvenlik haberleri 2020
Reklamı Geç

Güvenlik-İş Sendikası, LOOMİS Türkiye Kanunsuz Uygulamalara ve İşten Çıkarmalara Devam Ediyor

Türk-İş'e bağlı Güvenlik-İş Sendikası yapmış olduğu yazılı açıklamada LOOMİS Türkiye'de son bir hafta içerisinde bu zorlu salgın döneminde uyarı yapmadan, mazeret üreterek 9 kişiyi 4 şöför ve 5 özel güvenlik görevlisini 25/2 den tazminatsız işten çıkarıldığını belirterek, LOOMİS Türkiye'nin yapmış olduğu kanunsuz uygulamaları tüm Dünya'ya duyuracaklarını belirterek,özel güvenlik görevlilerinin hukuken yanlarında olduklarını belirtti.

Güvenlik-İş Sendikası, LOOMİS Türkiye Kanunsuz Uygulamalara ve İşten Çıkarmalara Devam Ediyor
Güvenlik-İş Sendikası, LOOMİS Türkiye Kanunsuz Uygulamalara ve İşten Çıkarmalara Devam Ediyor İsmail Kutlu
Bu içerik 2872 kez okundu.

Güvenlik-İş Sendikasının açıklaması;

LOOMİS PANDEMİ DİNLEMİYOR !!!

KANUNSUZ UYGULAMARINA ve İŞTEN ÇAKARMALARA DEVAM EDİYOR !!!

Özel Güvenlik İşçileri için her alanda ve platformda mücadeleye devam ediyoruz. Gücümüzün "BİR OLMAKTAN" geldiğini biliyor ve özel güvenlik görevlileri hak ettiği konuma gelene kadar da mücadeleye ve örgütlenmeye devam edeceğimizi bir kez daha bildiriyoruz.

İlklerin sendikası Güvenlik-İş olarak, uluslararası alanda faaliyet gösteren ve ülkemizde yaklaşık 1074 çalışanı ile hizmet veren LOOMİS Güvenlik Hizmetleri A.Ş.’de başlatmış olduğumuz örgütlenme çalışmalarını başarıyla sonuçlandırmış, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 22 Şubat 2019 tarihinde Toplu İş Sözleşmesi yapmak üzere sendikamıza verilen yetki tespitine LOOMİS Güvenlik Hizmetleri A.Ş tarafından itiraz edilmiş ve Yetki Tespitine İtiraz davası, Hukuk Müşavirliğimizin üstün gayretleri sonucunda sendikamız lehine sonuçlanmıştır.

Örgütlenme sürecinde sendikamızın toplu sözleşme yetkisi almaması için elinden geleni yapıp sendikamız üyesi olan 45 özel güvenlik görevlisi işçi kardeşimizi işten çıkaran ve yaptığı uygulamanın sendikal nedenlere dayandığı, mahkemelerce tespit edilen İsveç firması LOOMİS kanun ve kural tanımazlığa devam ediyor.

Hak-Hukuk tanımayan LOOMİS, İsveç’te İLO Sözleşmelerine, sendikal hak ve özgürlüklere saygılı davranırken, Türkiye’de sanki sendikal hak ve özgürlükler hiç yokmuş gibi davranmaktan vazgeçmemektedir.

Kovid-19 Virüs salgını nedeni ile işverenlerin işten çıkarmalarının önü kesilmeye çalışılsa da kanun maddelerinde ki boşlukları iyi kullanan LOOMİS sudan sebeplerle 19. iş kolunda çalışan 9 çalışanı şöför ve özel güvenlik çalışanını tazminatsız olarak bu salgın döneminde işten çıkarmıştır. Salgın sürecini kendi lehine kullanmaya çalışarak kanun dışı uygulamalara hız kesmeden devam etmektedir.

Bugüne kadar çalışanlarının sesine kulak vermeyen, daha iyi çalışma koşulları talep eden özel güvenlik işçilerini sebepsiz yere tazminatsız işten çıkaran, uzun çalışma saatleri karşısında ezilen özel güvenlik emekçilerini görmezden gelip haklarını vermeyen ve bunun gibi onlarca haksız uygulamanın sahibi LOOMİS ve işkolumuzdaki tüm işyerlerine karşı örgütlenme mücadelemiz devam edecektir.

LOOMİS’te işten çıkarılan 9 kardeşimiz için Sendikamız ve Hukuk müşavirliğimiz, gerekli çalışmaları başlatacaktır. Daha önce olduğu gibi ülkemizde ve Uluslararası platformlarda, verdiğimiz mücadeleyi tüm gayretimizle sürdüreceğiz.

LOOMİS ,  değerli kargo taşımacılığında bir çok işi kurallara uymadan yapıyor. Araçta 1 şoför, 1 özel güvenlik görevlisi ve 1 tahsildar bulundurması gerekirken, LOOMİS sadece şoför ve özel güvenlik görevlisi çalıştırıyor, bu da birçok güvenlik zaafiyetine neden oluyor.
 Bu eksik personel ve eksik teçhizat ile çalışan arkadaşlarımız ise kaçınılmaz olarak hatalar yapıyor.

Bu hatalar uyarı, ihtar veya disiplin cezası ile düzeltilebilecekken LOOMİS doğrudan 25/2 den işten çıkarıyor. Gerekçe olarak ise araçta sigara içme, para toplarken çanta kullanmama, ATM yüklemesinde özel güvenlik görevlisinin araçtan yavaş inmesi, şoföre destek olmaması, diğer şubede ise özel güvenlik görevlilerinin şoföre destek olup güvenliği zafiyete uğratması işten çıkartma nedeni.

LOOMİS’te yardımcı olanda, olmayanda bir şekilde işten atıldı, bu arkadaşlar herhangi bir kayıp yaşatmadı, eksik yok, zarar yok, tölerans gösterilebilir işleri ise kendileri uydurmadı, iş yetişsin diye yöneticileri zorladı bu zamana kadar, Rutine binince de fırsattan istifade kıdemsiz ihbarsız işten attılar bu zorlu salgın döneminde, İşte LOOMİS şirketinin farkı .

 

Bizler Güvenlik-İş Sendikası olarak hız kesmeden tüm işyerlerinde örgütlenme çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Hiçbir şey bizi yolumuzdan döndüremeyecek ve mücadelemizi engelleyemeyecektir.

Güvenlik-İş Sendikası olarak üyemiz olsun ya da olmasın tüm işçilerin hak ve mücadelelerinde yanlarında olacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı nezdinde de LOOMİS Şirketi hakkında, işten çıkarılan arkadaşlarımız için girişimlerimiz olacaktır.

 

Buradan İsveç firması LOOMİS’i bir kez daha uyarıyor ve diyoruz ki;

Suç işlemeyin! Sendikal örgütlenmemizin önündeki engelleri kaldırın.

Altında İmzanızın bulunduğu Küresel Sözleşmelere uyun.

İşten çıkarılan özel güvenlik emekçilerini işe geri alın!

Gelin sorunları masa başında çözelim.

Sendikamız, LOOMİS Güvenlik Hizmetleri AŞ çalışanlarının hak ve menfaatleri için mücadeleden vazgeçmeyecektir.

  

BİZ BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ!

GÜCÜMÜZ BİRLİĞİMİZDEN GELİR!

 

 

loomis türkiye özel güvenlik loomis ögg işten çıkarılma loomis özel güvenlik güvenlik iş sendikası dava loomis
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ÖZKAN ÜNLÜ     2020-05-03 Bizzat Cumhurbaşkanımız bu işe el atmalı Cumhurbaşkanımızın söylediği her sözün tersini yapıyor bu firma 13 sene hizmet Verdiğim bu firmanın ciğerini bilirim o koltuklarda oturan yöneticiler çalışanların özverisi sayesinde oturuyor koltuklarını kaybetmemek uğruna yöneticiler senelerce Kuralsız kanunsuz çalıştırdığı personelleri bir kalemde Hak hukuk tanımadan tüm haklarını elinden alarak sokağa atıyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU