Özel Güvenlik Haberi Güncel, Ögg Haber, Özel Güvenlik Sınavı, Özel Güvenlik Soruları, Özel Güvenlik Ders Notları, Özel Güvenlik haberleri 2020
Reklamı Geç

Bakan Selçuk'tan kıdem tazminatına ilişkin açıklama

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk koronavirüs pandemisi nedeniyle uygulanan işten çıkarma yasağını uzatmayı düşündüklerini belirtti.

Bakan Selçuk'tan kıdem tazminatına  ilişkin açıklama
Bakan Selçuk'tan kıdem tazminatına  ilişkin açıklama İsmail Kutlu
Bu içerik 4480 kez okundu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk koronavirüs pandemisi nedeniyle uygulanan işten çıkarma yasağını uzatmayı düşündüklerini belirtti. Bakan Selçuk, "Fesih kısıtı pandemi döneminde çalışanlarımızı korumak için önemli bir unsurdu. Bir süre daha uzatmayı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. Tamamlayıcı emeklilik sigortası hakkındaki çalışmalara değinen Bakan Selçuk, sistemin kıdem tazminatıyla ilgili nasıl birleşeceği sorusuna, "Masada birden çok model var fakat çalışanlarımızın hakları korunacak. 30 güne karşı gelen yüzde 8.33 oranımız var, bu korunacak.. Müzakere devam ederken bu konuda tam detay vermeyeyim." şeklinde konuştu. Selçuk ayrıca, 1 Ocak 2019 – Nisan 2020 arasında işinden ayrılanlara istihdama dönüş desteği olacağını belirtti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk koronavirüs pandemisi nedeniyle uygulanan ve kamuoyunda işten çıkarma yasağı olarak bilinen fesih kısıtını uzatmayı düşündüklerini belirtti.

İşverenlerin maliyetlerini azaltacak önlemler aldıklarını belirten Bakan Selçuk, fesih kısıtı sayesinde de koronavirüs salgını döneminde vatandaşın işini kaybetmesini engellediklerini belirtti.

 

NTV'ye açıklamalarda bulunan Selçuk, "Fesih kısıtı pandemi döneminde çalışanlarımızı korumak için önemli bir unsurdu. Bir süre daha uzatmayı düşünüyoruz".

Bakan Selçuk kısa çalışma ödeneği alan kişi sayısının 3.5 milyona yaklaştığını belirtirken 1 milyon 358 bin kişinin de nakdi ücret desteği aldığını açıkladı. Selçuk, kısa çalışma ödeneğinde desteğin 10 milyar lirayı bulduğunu söyledi ve normalleşme desteği sunulcağını da açıkladı.

 

 

 

 

Bakan Selçuk'un öne çıkan açıklamaları şöyle:

- 1 Ocak 2019 – Nisan 2020 arasında işinden ayrılanlara istihdama dönüş desteği olacak. İlave istihdam sağlayan işverenlerimize de destek sunacağız. Farklı çalışma modellerini etkinleştireceğiz.

- Bir diğer teşvik edici unsurumuz işsiz kalma sürelerini azaltmaya yönelik olacak. Çalışanlarımızı 3 ay içinde geriye döndükleri zaman işe o 3 aylık süreçte uzun vadeli sigortalarını ödeyeceğiz.

- Gençlerimiz için paketin içinde 2 maddemiz olacak. Biz en kısa zamanda meclise sunmak istiyoruz, netleştiği zaman paketimizi sunacağız.


Tamamlayıcı emeklilik sistemiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, "Türkiye'de nüfusumuz yaşlanmakta. 2045'te yaşlı nüfusumuz genç nüfusumuzu geçmeye başlayacak. 2. ve 3. basamak emeklilik sistemlerini değerlendirmek zorundayız. Tamamlayıcı emeklilik sistemi bu 2 ve 3. basamakları etkinleştirmek için Hazine ve Maliye Bakanlığıyla ortaya koyduğumuz bir model. Masada birden çok model var. Temel hedefimiz emekli olduğunda daha iyi bir gelir seviyesini sağlamak." dedi

Kıdem tazminatıyla ilgili nasıl birleşeceği sorusuna Selçuk, "Çalışanlarımızın hakları korunacak. 30 güne karşı gelen yüzde 8.33 oranımız var, bu korunacak. Müzakere devam ederken bu konuda tam detay vermeyeyim." şeklinde konuştu.

kıdem tazminatı tes emeklilik işten çıkarma yasağı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU