Özel Güvenlik Haberi Güncel, Ögg Haber, Özel Güvenlik Sınavı, Özel Güvenlik Soruları, Özel Güvenlik Ders Notları, Özel Güvenlik haberleri 2020
Reklamı Geç

'Karikatürlerle Özel Güvenlik' Kitabı Sektörde İlgi Gördü

Ahmet Can BUĞDAY'ın kaleme aldığı 'Karikatürlerle Özel Güvenlik' kitabı; güvenli alanlar oluşturmak için özveri ve cesaretle çalışan özel güvenlik görevlileri ile vatandaşların bilgilendirilmesine, özeleştiri yapmasına ve birbirine karşı daha anlayışlı davranarak birlikte yaşamı kolaylaştırmaya katkı sağlamak amacı ile hazırlanmıştır. 'Karikatürlerle Özel Güvenlik' özel güvenlik sektörüyle ilgili ilk çalışma olmasından dolayı özel güvenlik görevlileri arasında çok konuşulur oldu.

'Karikatürlerle Özel Güvenlik' Kitabı Sektörde İlgi Gördü
'Karikatürlerle Özel Güvenlik' Kitabı Sektörde İlgi Gördü İsmail Kutlu
Bu içerik 4107 kez okundu.

Özel Güvenlik Görevlileri iş yerlerimiz, oturduğumuz siteler, toplu taşıma alanları, restoranlar, parklar, stratejik tesisler gibi hemen hemen her alanda kişisel ve toplumsal güvenliğimiz için yardımcı kolluk görevlisi olarak çalışmaktadır.

Bu kitap, güvenli alanlar oluşturmak için özveri ve cesaretle çalışan özel güvenlik görevlilerimiz ile vatandaşlarımızın bilgilenmesine, özeleştiri yapmasına ve birbirine karşı daha anlayışlı davranarak birlikte yaşamı kolaylaştırmaya katkı sağlamak amacı ile hazırlanmıştır. 

Yazar Hakkında: 

1973 yılında Üsküdar’da dünyaya gelen Ahmet Can Buğday, ilk, orta ve lise tahsilini İstanbul’da yaptı. Lisans eğitimini Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme, Yüksek Lisans eğitimini ise Yeni Yüzyıl Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler üzerine tamamladı. 19 yıl Başbakanlık bünyesinde çalışarak güvenlik konularında uzmanlaşan Ahmet Can Buğday, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli kademelerde görev aldı. 2014-2019 yılları arasında Atatürk Havalimanı’nda Güvenlik Müdürlüğü, İnsan Kaynakları Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Müdürlüğü, Risk Değerlendirme ve Denetim Müdürlüğü ile Türkiye Projeler Müdürlüğü görevlerini yürüttü. Stratejik Çalışma Grubu Başkanlığı, Disiplin Kurulu Başkanlığı, İstişare Kurulu Başkanlığı, Sosyal Politikalar Başkan Yardımcılığı, Kurumsal Yapı Koordinatörlüğü ve Emniyet Araştırma Denetleme Birimi Üyeliği icra ettiği kurul görevlerinden bazıları. RES Elektronik Güvenlik Hizmetleri A.Ş.’ de Genel Müdür Yardımcılığı görevi de yapmış olan Ahmet Can Buğday, 2019 yılı Temmuz ayında İSTGÜVEN A.Ş.’ ye Genel Müdür olarak atandı. Ahmet Can Buğday evli ve iki çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında kurulan ve münhasıran Özel Güvenlik hizmeti sunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSTGÜVEN A.Ş.’ de 2019 Temmuz ayından itibaren Genel Müdür olarak görev yapmaya başlamıştır. 

'Karikatürlerle Özel Güvenlik' özel güvenlik sektörüyle ilgili ilk çalışma olmasından dolayı özel güvenlik görevlileri arasında çok konuşulur oldu.

 

Ahmet Can BUĞDAY ile 'Karikatürlerle Özel Güvenlik' kitabı hakkında yapılan röportajda;

 

Sayın Ahmet Can Buğday bu kitabı yazmaya nasıl karar verdiniz?

Uzun yıllardır görev yaptığım güvenlik sektörüyle ilgili birçok kitap okudum. Özellikle özel güvenlik ile ilgili yazılan kitapların genel olarak kanun maddelerinden oluştuğunu ve okunabilirliklerinin düşük olduğunu hissettim. Bu nedenle daha önce yapılmamış hem özel güvenlik görevlilerinin hem de vatandaşlarımızın ilgisini çekebilecek tarzda bir yayın literatüre kazandırmak istedim. 

Kitabınızda özel güvenliklerini karikatürize etmeye neden ihtiyaç duydunuz?
Aslında amacım özel güvenlik görevlilerini karikatürize etmek değildi. Yukarıda bahsettiğim üzere daha önce yapılmamış olan bilgilendirici ilgi çekici ve farkındalık yaratabilecek bir tarz belirlemek istedim. Yaptığım araştırmalarda illüstirasyon/karikatür tarzında sektörel bir yayın olmadığını farkettim. Ve bahsettiğim amaca da bu şekilde ulaşabileceğimi düşündüm.
Bu kitap sadece özel güvenlik görevlilerine mi yönelik hazırlandı?
Hayır. Bu kitap özel güvenlik görevlilerine, özel güvenlik ve koruma bölümü öğrencilerine, özel güvenlik görevlileriyle iletişimde olan vatandaşlarımıza ve özel güvenlik görevlisi çalıştıran profesyonel iş hayatındaki yöneticilere yönelik hazırlanmıştır. 

Kitabın amacı ve en belirgin özelliği nedir?

Kitabın amacı güvenli alanlar oluşturmak için özveri ve cesaretle çalışan özel güvenlik görevlilerimiz ile vatandaşlarımızın bilgilenmesine, özeleştiri yapmasına ve birbirine karşı daha anlayışlı davranarak birlikte yaşamı kolaylaştırmaya katkı sağlaması amacıyla hazırlanmıştır. Kitabın en belirgin özelliği ise bilgilendirirken eğlendiren, eğlendirirken düşündüren ve özel güvenlik görevlileri ile vatandaşların birbirlerine karşı empati yapmasını sağlayabilecek özellikte olmasıdır. 

Bu kitapta özel güvenlik mevzuatı hakkında yeterince bilgi var mıdır?

5188 sayılı kanun, ilgili yönetmelikler ve diğer ilgili kanunlar çok geniş kapsamlıdır. Bu kitapta  ise özel güvenlikle ilgili en çok merak edilen ve ihtiyaç duyulan sorular ile cevapları yer almaktadır. 

Kitapta yer alan diyaloglar gerçek hayattan mı alınmıştır ?

Kitapta 100 adet diyaloğa yer verilmiştir. Diyalogların hemen hemen hepsi kendi tecrübelerimden oluşturulmuştur. Ancak karikatürün genel özelliği olan iğneleyici, abartılı ve çarpıcı gelebilecek şekilde dizayn edilmiştir.  

Kitabın orta sayfasında yer alan word clouds’daki kelimeleri neye göre seçtiniz ?

Aslında ben seçmedim. 5900 özel güvenlik görevlisi arkadaşımın katılımıyla bir anket çalışması düzenledik. Anket çalışması sonucunda her biri farkındalık yaratabilecek 70 kelime ortaya çıktı. Bende bu verileri word clouds şekline getirerek kitabımda kullanmaya karar verdim. 

Sizce bu kitabı insanlar neden alıp okumalı?

Türkiye’de 1,5 milyon özel güvenlik sertifikası olan ve 95 bin noktada aktif olarak çalışan 320 bin özel güvenlik görevlisi bulunmaktadır. Dolayısıyla toplumun tüm kesimleri özel güvenlik görevlileri ile sürekli iletişim halindedir. Bu iletişim esnasında bazen özel güvenlik görevlilerinden bazen de vatandaşlarımızdan kaynaklanan kaliteli bir iletişim kurulamadığı görülmektedir. Bu nedenle özel güvenlik görevlilerimizin ve vatandaşlarımızın birbirlerini anlayabilmeleri ve özeleştiri yapabilmeleri için kitabın okunmasının faydalı olacağını düşünüyorum.  Başka bir neden ise yukarıda da belirttiğim gibi kitabı yazarken eğlenceli bir şekilde ele aldım ve mevzuat bilgilerini de okurları sıkmadan yazmaya çalıştım. Bu nedenle herkesin sıkılmadan eğlenerek okuyacağı ve farkındalık yaratan bir kaynak olduğunu düşünüyorum..

 

karikatürlerle özel güvenlik Ahmet Can Buğday kitap
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU