Özel Güvenlik Haberi Güncel, Ögg Haber, Özel Güvenlik Sınavı, Özel Güvenlik Soruları, Özel Güvenlik Ders Notları, Özel Güvenlik haberleri 2020
Reklamı Geç

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda 'Özgül Yardımcı' milyonların sesi olacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun beş kişilik işçi heyetinde TÜRK-İŞ kanadında bu yıl Adalet Bakanlığı'ndan büro görevlisi olarak çalışan evli ve iki çocuk annesi Özgül Yardımcı olacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda 'Özgül Yardımcı' milyonların sesi olacak
Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda 'Özgül Yardımcı' milyonların sesi olacak İsmail Kutlu
Bu içerik 1838 kez okundu.

Kovid-19 salgını tedbirleri kapsamında, Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci toplantısını yine telekonferans yöntemiyle15 Aralık'ta yapacak.

Dolaylı olarak tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında süreç devam ediyor.

Görüşmelerde, bu yıl TÜRK-İŞ komisyonun beş kişilik işçi heyetinde Koop-İş Sendikası üyesi kadın işçi de yer alacak. Adalet Bakanlığı'nda büro görevlisi olarak çalışan evli ve iki çocuk annesi Özgül Yardımcı, komisyonda milyonlarca asgari ücretlinin sesi olacak.


'TEK MAAŞLA GEÇİNMEYE ÇALIŞIYORUZ'

Özgül Yardımcı, kamuda taşeron işçilikten kadroya geçtiğini belirterek, asgari ücretli olarak çalıştığını söyledi.

Biri ortaokul diğeri lisede eğitim gören iki kızı ve uzun süredir işsiz olan eşiyle Sincan'da yaşadığını dile getiren Yardımcı, şöyle konuştu:

"Eşim elektrikçi ama uzun süredir işsiz. Tek maaşla geçinmeye çalışıyoruz. Dün yine markete gittim, zeytinyağı ve yumurta aldım 90 lira ödedim. Bunun kirası var, faturaları var. Geçinemiyoruz. Resmen açlık sınırı diyebilirim. Büyük kızım fen lisesini kazandı ama masraflar nedeniyle oraya gönderemedim. Üniversitede diş hekimliği bölümünü istiyor, kazanırsa acaba oraya gönderebilir miyim onu da bilmiyorum. Fen lisesinde okuması gereken çocuğum neden anadolu lisesine gitsin? Servis 500 lira, yemek 200 lira. Ben asgari ücretle çalışan biriyim. Ben 100 liraya yemek yiyorum. Öğrenci 200 liraya yemek yiyor. Onun için gönderemedim. İstediğin çoğu şeyi alamıyorsun. Çabalıyorsun borçla borç yapıyorsun. Kredi kartları çoğalıyor. Sosyal hayatımız yok, günümüz hep hesapla geçiyor."


'BİRAZ DAHA UMUTLUYUZ'

Yardımcı, Türk-İş yönetimine Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda kendisine yer verilmesinden dolayı teşekkür ederek, duyulan güveni boşa çıkartmayacağını dile getirdi.

Komisyonda, asgari ücretlilerin sesini duyurmak ve sıkıntılarını anlatmak istediğini ifade eden Yardımcı, şunları söyledi:

"Yıllardır asgari ücretle çalışan biri olarak, tüm asgari ücretlilerin neler yaşadığını biliyorum. Hepimiz ev geçindirmeye çalışıyoruz. Ne kadar geçindirdiğimiz tartışılır. Maaş kartları eksiden çıkmıyor. Çocuklarımızın ihtiyaçlarının yarısını karşıladığımızda bize sıra bile gelmiyor. Fedakarlık yapıyoruz. Sesimizi duyurmak için buradayım. Bu sene biraz daha umutluyuz. Asgari ücretli çalışanların bana güvenmelerini istiyorum."

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da 3 Aralık'ın da Dünya Engelliler Günü olduğunu anımsatarak, 4 Aralık'ta başlayan görüşmelerde asgari ücretle çalışan bir engelli kadın işçiye yer verme kararı aldıklarını söyledi.

Adalet Bakanlığı'nda işçi olarak çalışan Özgül Yardımcı'nın, bu yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun işçi heyetinde milyonlarca asgari ücretliyi temsil edeceğini belirten Atalay, şunları kaydetti:

"Asgari Ücreti Tespit Komisyonu'nda bizim sendikacı arkadaşlarımız, asgari ücretin yetersiz olduğunu anlatıyor ama bunu yaşayan birinin anlatması bambaşka. Özgül Yardımcı, asgari ücretle geçinilemediğini ilk toplantıda biraz anlattı. Gelecek toplantılarda da bunu anlatmaya devam edecek. 7 milyon çalışan ve bunların aileleri, komisyondan tebessüm ettirecek bir rakam bekliyor."

asgari ücret 2021 yeni asgari ücret TÜRK-İŞ komisyon toplantı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU