Özel Güvenlik Haberi Güncel, Ögg Haber, Özel Güvenlik Sınavı, Özel Güvenlik Soruları, Özel Güvenlik Ders Notları, Özel Güvenlik haberleri 2020
Reklamı Geç

Güvenlik-İş Sendikasından özel güvenlik görevlilerinin biber gazı kullanımı hakkında açıklama

Türk-İş'e bağlı Güvenlik-İş Sendikasından yapılan açıklamada ;özel güvenlik görevlileri sıklıkla toplumsal olaylarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu gibi toplumsal olaylarda meslektaşlarımız özel görevlilerinin kendi can güvenlikleri açısından Güvenlik-İş Sendikası olarak göz yaşartıcı gaz kullanmalarının gerekliliğine inanarak, göz yaşartıcı gaz spreyinin kullanımının uygun olup olmayacağına ilişkin görüş yazımızı T.C İçişleri Bakanlığına ilettik denildi.

Güvenlik-İş Sendikasından özel güvenlik görevlilerinin biber gazı kullanımı hakkında açıklama
Güvenlik-İş Sendikasından özel güvenlik görevlilerinin biber gazı kullanımı hakkında açıklama Özel Güvenlik Ajans
Bu içerik 549 kez okundu.

Statlarda, üniversite kampüslerinde, Havalimanlarında ,tren istasyonlarında ve özel güvenlik hizmeti sunulan yerlerde görev yapan özel güvenlik görevlileri sıklıkla toplumsal olaylarla karşı karşıya kalmaktadır.
Bu gibi toplumsal olaylarda meslektaşlarımız özel görevlilerinin kendi can güvenlikleri açısından Güvenlik-İş Sendikası olarak göz yaşartıcı gaz kullanmalarının gerekliliğine inanarak, göz yaşartıcı gaz spreyinin kullanımının uygun olup olmayacağına ilişkin görüş yazımızı T.C İçişleri Bakanlığına ilettik.

Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’in ‘’ Silah Bulundurma ve Taşıma İzni Verilmesi’’ başlıklı 24’üncü maddesinde ‘’…Komisyon orantılılık ilkesine uygun olarak canlılar üzerinde kalıcı etkisi olmayan kimyasallar kullanılmasına izin verilir...’’ hükmü geçmektedir.

Buna binaen;
Güvenlik-İş Sendikası olarak; Özel güvenlik görevlilerinin görevleri esnasında biber gazı bulundurma ve kullanımının uygun olup olmayacağı, izin verilmesi durumunda ise almaları gereken eğitim koşullarının neler olacağına ilişkin T.C İçişleri Bakanlığına 08.02.2022 görüş yazımızı bildirdik.

TC İşçileri Bakanlığından 08.02.2022 tarihli görüş yazımıza cevaben; ‘’ … özel güvenlik izni verilmiş olan yerlerde görev yapan özel güvenlik görevlilerinin, canlılar üzerinde kalıcı etkisi olmayan kimyasal maddeleri (göz yaşartıcı gaz spreyi) kullanabilmesine il özel güvenlik komisyonu tarafından izin verilebilir.

Bu doğrultuda, özel güvenlik izni almış olan kişi, kurum veya kuruluşlar bünyesinde görev yapan özel güvenlik görevlilerinin görevleri esnasında göz yaşartıcı gaz spreyi kullanabilmeleri için valiliklere izin talebinde bulunulması halinde komisyonlarca talep değerlendirilerek karar verilebilir’’ denilmiştir.

Bu Minvalde;

Özel güvenlik görevlilerinin göz yaşartıcı gaz bulundurabilmeleri ve kullanabilmeleri için görev yaptıkları yerin bağlı olduğu il özel güvenlik komisyonundan izin alınması gerekmektedir. 

Özel güvenlik görevlilerinin de kamu huzur ve güvenliğini sağlamada tamamlayıcı rol alması sebebi ile göz yaşartıcı gaz kullanma yetkisi için ,meslektaşlarımız özel güvenlik görevlilerinin bağlı bulunduğu iş yerlerinde yöneticilerin talebi ile Valiliklere izin talebinde bulunulması halinde komisyonlarca değerlendirerek ,gerekli eğitim verilerek göz yaşartıcı gaz spreyi kullanabilecektir..

 

 

 

özel güvenlik biber gazı güvenlik iş sendikası ögg göz yaşartıcı gaz güvenlik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU