Özel Güvenlik Haberi Güncel, Ögg Haber, Özel Güvenlik Sınavı, Özel Güvenlik Soruları, Özel Güvenlik Ders Notları, Özel Güvenlik haberleri 2020
Reklamı Geç

Güvenlik-İş Sendikası 4. Olağan Genel Kurulunu Gerçekleştirdi

TÜRK-İŞ’e bağlı Güvenlik-İş Sendikası 19 Kasım Cumartesi 4. Olağan Genel kurulunu gerçekleştirdi. Kongrede özel güvenlik görevlilerinin sorun ve taleplerine ilişkin konular konuşuldu. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Sayın Ergün ATALAY, Asgari ücret..

Güvenlik-İş Sendikası 4. Olağan Genel Kurulunu Gerçekleştirdi
Güvenlik-İş Sendikası 4. Olağan Genel Kurulunu Gerçekleştirdi Özel Güvenlik Ajans
Bu içerik 373 kez okundu.

ÜRK-İŞ’e bağlı Güvenlik-İş Sendikası 19 Kasım Cumartesi 4. Olağan Genel kurulunu gerçekleştirdi. Kongrede özel güvenlik görevlilerinin sorun ve taleplerine ilişkin konular konuşuldu.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Sayın Ergün ATALAY,  Asgari ücret ve vergi adaletsizliğine ilişkin açıklamalarda bulundu.,

Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanlığına Ömer ÇAĞIRICI, Genel Başkan Yardımcılığı Görevlerine Ahmet DURCUK ve Fevzi KARATAŞ güven tazeleyerek tekrardan seçildi.

Sendikanın resmi web sitesinden yapılan açıklama şu şekilde; 

 

Güvenlik-İş Sendikası 4. Olağan Genel Kurulunu Gerçekleştirdi

 

Güvenlik –İş Sendikamızın 4. Olağan Genel Kurulu büyük bir coşku ve geniş bir katılımla tamamlandı.

Genel Kurulumuzda Genel Başkanımız Ömer Çağırıcı’nın hizmetleri, hedefleri ve projeleri damgasını vurdu. Etkinliğimiz Anadolu Hotels Esenboğa Thermal Otel’de gerçekleşti. TÜRK-İŞ Konfederasyonu Başkanımız Ergün Atalay’ın katılımı ile onure olduğumuz kongremize Divan Başkanı TÜRK-İŞ Mali Sekreteri ve Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Sayın Ramazan Ağar, Divan Başkan Yardımcıları Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Sayın Veli Solak ve Tarım-İş Sendikası Genel Başkanı Sayın İlhami Polat ve 1. Sınıf Emniyet Müdürü Sanatçı Sayın Ahmet SULA, Sendikamızın Teşkilatı ve Delegelerimiz Katıldı.

Kongremiz, saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı ile başladı. Divan heyetinin oluşumu ile birlikte açılış ve protokol konuşmaları yapıldı. Genel Başkanımız Ömer Çağırıcı’nın ev sahibi olarak yaptığı konuşma sonrasında TÜRK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanımız Sayın Ergun ATALAY konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Açılış konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Genel Başkanımız Ömer ÇAĞIRICI şu değerlendirmelerde bulundu;

Bu kongre özel güvenliklerin kongresidir…. özel güvenliğin sesidir, meslektaşlarımın birliğidir..

Hakkari’de -20 derecede soğukta havaalanında ülkemizi hava sahasını koruyan,

Antalya’da 40 derece sıcakta güneşin altında görevini yapan,

Diyarbakır’da hastanede görev yaparken şiddete uğrayan,

İstanbul’da AVM’lerde egzoz gazı soluyarak nöbet tutan,

Samsun’da öğrenci yurtlarında evlatlarımızı korurken darp edilen,

Demiryollarında canı pahasına görevi başında olan,

Belediyelerde, park ve bahçelerde, sosyal alanlarda huzur için vazife başında olan,

PTT’lerde ve Bankalarda her daim görevini yapan,

Mezarlıklarda vefat eden yakınlarımızı koruyan,

Kısacası hayatın her alanında var olan ve bugün burada olamayıp görevi başında vazifede olan tüm özel güvenlik görevlilerinin kongresidir bu kongre…

Güvenlik-İş Sendikamızın 4. Olağan Genel Kurulundan meslektaşlarım özel güvenlik emekçilerine selam olsun…

ÇAĞIRICI, Sendika olarak özel güvenlik görevlilerinin sorunlarını çözmek ve haklarını savunmak için durmadan çalıştıklarını belirtti.

Ülkemizde 345 bin özel güvenlik görevlisi görev yaptığını söyleyen ÇAĞIRICI, 750 bin geçerli kimlikli özel güvenlik görevlisinin olduğunu, 70 bin silahlı özel güvenlik görevlisi olmak üzere 98 bin noktada görev yapıldığını belirtti.

Genel Başkanımız meslek hayatında ve Sendikal hayatındaki hayalini anlatarak özel güvenlik mesleğinin en önemli mesleklerden olması için gelecekteki meslekleri ile ilgili küçükken çocuklarımıza sorarız. Büyüyünce ne olacaksın diye? Onlarda polis, asker, pilot ve doktor olacaklarını söylerler. Güvenlik-İş Sendikamızın hedefi bu mesleklerin yanına özel güvenlik mesleğini geleceğimiz olan çocuklarımıza daha küçükken anlamlı bir şekilde aşılamak olduğunu vurguladı.

 

5188 Sayılı özel güvenlik kanununda unvanımız ‘özel güvenlik görevlisidir’ Bizler özel güvenlikçi değiliz…

Taşeron sistemden kadroya geçen işçilerin kadro mücadelesinde Güvenlik-İş Sendikamızın en ön safta mücadele verdiğini kadro sürecinde TÜRK-İŞ’ ve Yol-İş’in başarısı olduğuna dikkat çeken ÇAĞIRICI, Taşeron sistemin içinde çalışan özel güvenlik görevlilerinin de olduğunu belirterek bizlerde Sendika olarak Konfederasyonumuzla birlikte taşerona hayır dedik. Bu süreçte katkı sunan herkese selam olsun dedi.

Pandemi döneminde özel güvenlik görevlilerinin de en ön saflarda mücadele ettiğini belirten ÇAĞIRICI, birçok meslektaşımız bu süreçte vefat etti. Buradan hepsine Allah’tan rahmet diliyorum dedi.

ÇAĞIRICI, bizler göreve geldiğimiz andan itibaren çalışma hayatında her alana dokunduk. Başta özel güvenlik görevlilerinin çalışma saati olan 12 saat konusunda dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na ile birlikte yapılan çalışmalar neticesinde postalar halinde 12 saat çalışma düzenini yasalaştırdık.

5188 sayılı özel güvenlik kanunun 2004 yılında resmi gazetede yayımlandığı gün olan ’26-30 Haziran özel güvenlik günü ve haftasını’ 6 yıldır resmi olarak İçişleri Bakanlığımızın koordinesinde kutlamaktayız.

‘Özel Güvenlik Her yerde’ sloganımızı söyleyerek özel güvenlik görevlilerinin saygınlığı ve itibarı konusunda çalışmalarımızın altına imzamızı attık.

Özel güvenlik mesleğinin saygınlığı ve aidiyet duygusu ile ilgili Çalıştaylarımızı gerçekleştirdik.

Özel güvenlik görevlilerinin tek tip bir elbisesi arma ve logosu yoktu. İçişleri Bakanlığımız ve Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığımız ile beraber koordineli çalışarak sendikamızla da yapılan çalışmalarla özel güvenlik tek tip üniformaya arma ve logoya kavuştu.

Özel güvenlik görevlilerinin toplumda farkındalığı için ilk defa bir kamu spotu yapıldı. Televizyon ve radyolarda yayımlandı. Özel Güvenlik Her yerde sloganımızı tüm Türkiye’ye duyurduk.

Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığımıza ayrı bir parantez açmak istiyorum. Özel güvenlik görevlileri dünyada sürekli güncellenen bir çalışma hayatı içinde çalışmakta. Ülkemizde de en iyi eğitimi alan, en başarılı özel güvenlikler olsun diye, her türlü güncel gelişmeler takip edilerek, yönetmelikler ve genelgeler ile, süreci kontrol eden ve denetleyen bir yapı haline gelmiştir. Her türlü olumlu projeye açık olan bir yönetim anlayışı var, buda Sayın Bakanımızın özel güvenlik meslektaşlarıma verdiği önemi göstermektedir.

İçişleri Bakanlığımız ve Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığımız ile birlikte özel güvenlik mesleğine dair her türlü olumlu çalışmayı gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam edeceğiz. Güvenlik- İş Sendikamızın 4. Olağan Genel Kurulundan özel güvenlik görevlilerinin her daim yanında olan İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya ve Özel Güvenlik Denetleme Başkanımız Sayın Suat ÇELİK’e ve tüm mesai arkadaşlarına özel güvenlik sektörüne ve özel güvenlik görevlilerine kattıkları değerden dolayı tüm özel güvenlik görevlileri adına teşekkür ediyorum.

 

Özel Güvenlik mesleğinin en önemli sorunlarından birisi kimlik iptalleri konusu…

Özel güvenlik görevlilerinin en önemli sorunlarının başında kimlik iptalleri konusu gelmekte. Güvenlik-İş Sendikamız tüm özel güvenlik görevlilerini ilgilendiren bu konu ile ilgili çalışmalar yaptı. Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığımızla toplantılar gerçekleştirdi ve İçişleri Bakanlığımız da kimlik iptalleri konusunda kanun teklifi hazırlayıp meclise sundu. İçişleri Bakanlığının TBMM’de çıkacak olan Torba Yasasının içinde en kısa zamanda yasalaşmasını bekliyoruz, böylece en önemli bir sorunda çözüme kavuşmuş olacaktır.

Güvenlik-İş Sendikası olarak özel güvenlik emekçilerini her platformda temsil etmenin onurunu ve gururunu yaşıyoruz, Ülke sınırlarımızın dışında Türkiye’de ki özel güvenlik görevlisi meslektaşlarımızın başarılı çalışmalarını dünya ülkelerine aktardık.

Asgari ücretin uzun yıllar sonra enflasyonun artması nedeniyle Temmuz ayında artışı ile Yüksek Hakem Kurulu tarafından imzalanan bazı sözleşmelerimizde %6’lık zammı alamadı üyelerimiz. 6 ay boyunda mağduriyet yaşıyorlar, başvurmadığımız mecra kalmadı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığına defalarca yazılar yazdık. Üyelerimizin bu sorununu konfederasyonumuz TÜRKİŞ ile birlikte yakinen takip ediyoruz.

Sendikamız 48 bin üye sayısından 696 sayılı KHK’dan sonra işkolu değişikliği nedeniyle 16 bin üye sayısına geriledi, o zamandan bu zamana geldiğimizde gördük ki özel güvenlik görevlilerinin derdinden 19.Savunma ve Güvenlik İş kolunda bulunan sendikaların dışında temsilde ciddi sorunlar oldu, özel güvenlik görevlisi meslektaşlarımız kendilerini iş kolumuz dışındaki sendikalarda ifade edemedi, teknik konularımız oldukça fazla, Güvenlik-İş Sendikası olarak tüm konulara bizler vakıfız, bir an önce 19. Savunma ve Güvenlik İş kolunda bulunan sendikalarda olmak istediklerini özel güvenlik emekçileri her yerde haykırmaktalar.

Güvenlik-İş Sendikası Özel Güvenliğin Sesidir, Derdi ile Dertlenendir

TBMM’de özel güvenlik görevlileri için BBP Genel Başkanı Sayın Mustafa Destici’nin vermiş olduğu kanun teklifinin yasalaşmasını bekliyoruz. Kanun teklifinde özel güvenlik görevlilerinin sorunlarının çözümü ile ilgili maddeler var. İşkolu sorununun çözümü de bu kanun teklifinde mevcut, bununla ilgili süreç ve görüşmeler devam ediyor. BBP Partisi Genel Başkanı Ankara Milletvekili Sayın Mustafa DESTİCİ’ye özel güvenlik görevlilerine verdiği değerden dolayı teşekkür ediyorum.

Özel güvenlik görevlileri için hatırlarsanız ilk kanun teklifini veren şehit lider Muhsin YAZICIOĞLU’dur, tekrardan kendisine Allah’tan rahmet diliyorum, özel güvenliğin ilk sesini o duyurmuştur.

5188 sayılı kanunda özel güvenlik görevlilerinin grev yapma yasağı var. Bir ilimizde İşkolu değişikliği ile birlikte maden işkoluna geçen özel güvenlik görevlileri iş yerinde maden işçileri ile birlikte greve gidiyor. Maden sahibi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına giderek bu madeni kim koruyacak diyor.. Özel güvenlik görevlilerinin 19. İşkolunda neden kalması gerektiğinin canlı bir örneği yaşandı.

Özel güvenlik görevlileri 19. İşkolunda olmayacaksa bu kamu kurumlarını ve özel sektörü kim koruyacak. Biz genel kolluğun yardımcı kuvvetiyiz. Bugün polis sayısı 330 bin özel güvenlik sayısı 350 bin. Biz özel güvenlik görevlileri devletimizin emrinde, milletimizin hizmetinde görev yapıyoruz. Bugün işkolu değişikliği ile giden üyelerimiz dört gözle tüm özel güvenlik emekçilerinin 19.iş koluna geçerek geri gelmeyi bekliyor. Şuan Sendikamızın teşkilatının üye sayısı 22 bin. Bu teşkilatımızın özel güvenlik görevlileri ile büyümesi için, özel güvenlik görevlilerinin hak ve hukuklarını geliştirmek için hep birlikte çalışacağız.

Çalışma hayatında taşeron sistemden kadro bekleyen KİT’lerde çalışan arkadaşlarımız var inşallah en yakın zamanda hakkettikleri kadroyu alacaklar. Buradan tekrar belirtmek istiyorum kamu ‘da ve KİT’lerde çalışan tüm üyelerimiz ve emekçiler için bir an evvel kadro almaları gerektiğini gür bir sesle yineliyorum…

Güvenlik-İş Sendikası 4. Olağan Genel Kurulundan tüm yetkililere sesleniyorum. Güvenlik -İş Sendikası olarak Kamuda taşeron sistem adı altında hiç bir işçinin çalışmamasıdır talebimiz, bu ayıp ortadan kalkmalıdır.

Bizler Güvenlik-İş Sendikası olarak genç ve dinamik yapıya sahip olan bir sendikayız. Çalışma hayatınızda karşılaştığınız tüm olumsuzluklara Yönetim kurulumuzla, Bölge Başkanlıklarımızla, İl Temsilcilerimizle, İş yerlerinde ki temsilcilerimizle, değerli üyelerimizin sorunlarını çözmek için mücadele ediyoruz. Sorunlarımızı çözemediğimizde, sorunlarımızı dile getirdiğimiz TÜRK-İŞ’imizin değerli Genel Başkanı Ergün Başkanımızdır. Bizim Sendikamız ne zaman tıkansa, ne zaman aşamayacağımız sorunumuz olduğunda soluğu aldığımız Ergün Başkanımız var, bizlere Hızır gibi yetişiyor, buradan sizlerin huzurunda TÜRKİŞ’imizin Yönetimine ve kendisine tüm teşkilatım adına,üyelerimiz adına canı gönülden teşekkür ediyorum.

Ben şunu iyi biliyorum ki Sendikamızın tüm teşkilatı TÜRK-İŞ’imizin bayrağını şerefle dalgalandırıyor.

Tüm özel güvenlik görevlilerinin TÜRK-İŞ’imize vefa borcu var. Çünkü özel güvelik mesleğinin saygınlığı ve farkındalığı noktasında Sendikamız Güvenlik-İş’in çalışmalarında, bize bu çalışma ortamını ve çalışma imkânını sağlayan TÜRK-İŞ’imiz var.

4. Olağan Genel Kurulumuzdan vefat eden meslektaşlarımız özel güvenlik görevlilerine ve görev şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Görevi başında olan tüm özel güvenlik görevlisi arkadaşlarıma hayırlı vazifeler diliyorum.

Kongremize katılım gösteren tüm katılımcılara yönetim kurulumuz ve şahsım adına saygı ve sevgilerimle selamlıyorum…

 

 

Konfederasyon Genel Başkanımız Ergün ATALAY konuşmasında;

Güvenlik-İş Sendikasının hızla büyüdüğüne değinen Atalay, özel güvenlik görevlilerinin hak ettiği konuma gelmesi için Ömer Çağırıcı’nın ve yönetiminin olağan üstü çaba sarf ettiğini söyledi.

Atalay, özel güvenlik görevlilerinin Türk-İş’te görmekten memnuniyet duyduğunu belirterek tüm özel güvenlik görevlilerini de TÜRK-İŞ’ bağlı Güvenlik-İş Sendikasına üye olmaya davet etti.

Taşeronların kadroya alınmasını istemeyen bazı bürokratlar olduğunu belirten Genel Başkan Ergün ATALAY, taşeronluğu “ucube sistem” olarak tanımladı ve önemli bir kısmı 2019’da kadroya alınsa da sistemdeki bazı çalışanların kapsam dışında kaldığını anlattı.

Kamuda taşeron işçilik kavramının tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini dile getiren ATALAY, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) meselesinin de çözüme kavuşturularak ülkenin gündeminden çıkartılmasını istedi.

 

‘Bu sürdürülebilir, devam edecek adil bir sistem değil’

İşçilerin gelir vergisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan ve mayıs sonu, haziran başında yüzde 27’lik vergi dilimine girildiğini kaydeden ATALAY, “Bu sürdürülebilir, devam edecek adil bir sistem değil. Bas bas bağırıyorum, Sayın Nebati duymuyor.” dedi.

Genel Başkan Ergün ATALAY, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları başlamadan ve bunun öncesinden asgari ücretin tartışılmasından rahatsız olduğunu, kendisinin bu yüzden hiç konuşmadığını dile getirerek, şöyle devam etti:

“6 ay kala, 5 ay kala asgari ücret konuşulur mu? Umut mu satacağız? Emek mi satacağız? 5 ay kala herkes konuşuyor, yetkili yetkisiz. Konuşmanın ne faydası var? Konuşunca ne oluyor biliyor musunuz? Bazı zalim işverenler, satıcılar ve üreticiler var. Asgari ücret lafı çıktığı zaman hemen zam yapmaya devam ediyorlar. İktidarı muhalefeti fark etmez, asgari ücret konuşulduğu zaman yumurtaya, peynire, ete, süte zam gelmeye devam ediyor. Asgari ücreti, görüşmeler başladığı zaman çıkıp konuşurum. Şimdi niye konuşayım?” ifadelerini kullandı.

“Benim kervanıma katıl.” diyen siyasilerin de olduğunu bildiren Genel Başkan ATALAY, TÜRK-İŞ olarak Türkiye’nin kervanında olduklarını, muhalefetin doğrusuna doğru, iktidarın yanlışına yanlış dediklerini belirtti.

Atalay konuşmasının sonunda Genel Başkan Ömer Çağırıcı ve yeni seçilecek yönetimine başarılar diledi.

Genel Kurulumuzda özel güvenlik görevlilerinin geçmişi ve gelecek projeleri konuşuldu.

Genel Kurulumuzun divan heyetinin oluşturduğu komisyonların raporlarının okunması ile devam etti. Ardından delegelerimiz Güvenlik-İş Sendikamızın yeni yönetimini belirlemek için sandık başına gittiler. İlçe Seçim Kurulu görevlileri huzurunda gün boyu devam eden oy kullanma işlemenin tamamlanması ile birlikte sandıklar açıldı ve sayım yapıldı.

Kongremize katılamayıp gönlü Güvenlik-İş Sendikamızla olan ve Genel kurulumuza telgraf gönderen herkese teşekkür ediyoruz.

Açıklanan sonuca göre Sendikamız Güvenlik-İş’ in Genel Başkanı yeniden Ömer ÇAĞIRICI oldu. Çağırıcı yaptığı kısa değerlendirmede, tüm katılımcılara, delegelere teşekkürlerini iletti. Genel Kurul’un kendilerine verdiği yetkiyi emanet olarak kabul edip bu emaneti koruyarak yücelteceklerini ifade eden ÇAĞIRICI’ nın yeni yönetimi şu isimlerden oluşuyor.

Genel Yönetim Kurulu:

Genel Başkan Ömer ÇAĞIRICI

 

Genel Başkan Yardımcılığı

Ahmet DURCUK

Fevzi KARATAŞ

 

Genel Denetleme Kurulu

Güven ARAMAK

Mehmet Gazi AKGÜL

Erkan AKSOY

 

Genel Disiplin Kurulu

Şaban KÖSE

Eyüp YILMAZ

Mehmet DEĞERLİ

Güvenlik-İş Sendikası 4. Olağan Genel Kurulunu Gerçekleştirdi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU