Özel Güvenlik Haberi Güncel, Ögg Haber, Özel Güvenlik Sınavı, Özel Güvenlik Soruları, Özel Güvenlik Ders Notları, Özel Güvenlik haberleri 2020
Reklamı Geç

Saklı cennetteki şelaleden iple iniş yapıldı, 'Uluslararası Dağ Günü' kutlandı

Dünya genelinde 2003 yılından bu yana 11 Aralık günü Uluslararası Dağ Günü olarak kutlanıyor. Diyarbakır’ın Silvan, Kulp, Hazro ilçeleri üçgeninde Taşköprü kanyonunda bulunan ve ismini bulunduğu köyden alan Şelalede, Dicle üniversitesi koruma güvenlik personeli, AFAD gönüllüsü Mehmet Turgut Tayuzak, İshak Pulgat, Melek Işık, doğa sporcusu Mehmet Can Ertekin ve Diyarbakır dağcılık ve doğa sporları kulübü (Didosk) sporcusu Fırat Akyüz metrelerce yükseklikte bulunan şelaleden iple iniş yaparak ‘Uluslararası Dağ Günü’nü kutladılar.

Saklı cennetteki şelaleden iple iniş yapıldı, 'Uluslararası Dağ Günü' kutlandı
Saklı cennetteki şelaleden iple iniş yapıldı, 'Uluslararası Dağ Günü' kutlandı İsmail Kutlu
Bu içerik 330 kez okundu.

Dünya genelinde 2003 yılından bu yana 11 Aralık günü Uluslararası Dağ Günü olarak kutlanıyor.

Diyarbakır’ın Silvan, Kulp, Hazro ilçeleri üçgeninde Taşköprü kanyonunda bulunan ve ismini bulunduğu köyden alan Şelalede,  Dicle üniversitesi koruma güvenlik personeli, AFAD gönüllüsü Mehmet Turgut Tayuzak, İshak Pulgat, Melek Işık, doğa sporcusu Mehmet Can Ertekin ve Diyarbakır dağcılık ve doğa sporları kulübü (Didosk) sporcusu Fırat Akyüz metrelerce yükseklikte bulunan şelaleden iple iniş yaparak ‘Uluslararası Dağ Günü’nü kutladılar.

 

 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu girişimiyle belirlenen bu özel gün, dağ sistemlerinin küresel olarak taşıdığı öneme dikkat çekmeyi ve farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Dağlar dünya genelinde biyolojik çeşitliliğin yarısına ev sahipliği yapıyor ve en önemli biyolojik çeşitlilik alanlarının %30’luk kısmını barındırıyor.

Taşköprü köyü sınırlarında bulunan şelale, el değmemiş doğası, kanyonu ve doğal güzelliğinde doğa yürüyüşü yaparak etkinliği tamamladılar. Gün geçtikçe doğaseverlerin en gözde mekanı haline gelip mutlaka görülmesi gereken rotada yerini alıyor.

Diyarbakır’ın Silvan, Kulp, Hazro ilçeleri arasında bulunan ve ismini bulunduğu köyden alan Taşköprü, manzarası ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Şelalesi ve suyu ile cenneti andıran bölge, özellikle yaz aylarında bir çok yerden ziyaretçilerini ağırlayarak, Akarsuyunun ve doğal yapısına hayranlık uyandırıyor.

 

Saklı cennetteki şelaleden iple iniş yapıldı 'Uluslararası Dağ Günü' kutlandı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU