Özel Güvenlik Haberi Güncel, Ögg Haber, Özel Güvenlik Sınavı, Özel Güvenlik Soruları, Özel Güvenlik Ders Notları, Özel Güvenlik haberleri 2020
Reklamı Geç

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün ATALAY: ”Taşeron Sorunu Gündemden Çıkartılmalı”

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, 11 Temmuz 2023 Salı günü Anadolu Ajansı’na çalışma hayatına ilişkin açıklamalarda bulundu.

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün ATALAY: ”Taşeron Sorunu Gündemden Çıkartılmalı”
TÜRK-İŞ Başkanı Ergün ATALAY: ”Taşeron Sorunu Gündemden Çıkartılmalı” İsmail Kutlu
Bu içerik 380 kez okundu.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, 11 Temmuz 2023 Salı günü Anadolu Ajansı’na çalışma hayatına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Genel Başkan ATALAY, şöyle konuştu:

“İşçilerin büyük bölümü temmuz ayı itibarıyla yüzde 27 vergi dilimine girdi. Bu nedenle bir işçinin ortalama 2 bin lira civarında kaybı var. Çalışanlar üzerinde uygulanan vergi sistemi adil ve doğru bir vergi sistemi değil. Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmalı. Vergi dilimleri düşürülmeli, çalışanlar üzerindeki vergi sistemi yükü hafifletilmeli.” dedi.

Çalışanların enflasyonun etkilerini hissetmeye devam ettiğini, ürün ve hizmetlerdeki fiyatların vergi artışlarının da etkisiyle zamlandığını dile getiren ATALAY, şunları söyledi:
 

“Ücret artışlarının enflasyonu arkadan takip etmesiyle hiçbir meseleyi çözemeyiz. Çalışanların ücret ve gelirleri ne zaman enflasyonun üzerine geçerse o zaman geçim meselesi çözülür. Çalışanlar zamlı ücretini almadan zamlar yağmur gibi yağmaya devam ediyor.”

“TAŞERON MESELESİ GÜNDEMDEN ÇIKARTILMALI”

Kamuda taşeron işçilik sorununun devam ettiğini, büyük bölümü enerji, ulaşım ve taşımacılık iş kollarında olmak üzere 100 bine yakın taşeron işçinin müjdeli haber beklediğini belirten ATALAY, birçok siyasetçinin seçim öncesinde taşeron işçilere kadro verileceğine dair vaatte bulunduğunu anımsattı.

ATALAY taşeron işçilikile ilgili, ”Bugün kadro sorunu, iş yerlerinde iş barışını bozma noktasına geldi. Toplumda bu konuda büyük bir beklenti var. Bunun için taşeron meselesini ülke gündeminden çıkartmamız gerekiyor. Taşeron işçilerin kamuya maliyeti neyse, bu maliyet üzerinden kadroya alınsınlar. Biz bu konunun her zaman takipçisiyiz. Siyasetçilerden bu sorunu bir daha gündeme gelmeyecek şekilde Mecliste çözmelerini istiyoruz.” dedi.


ATALAY, memur maaşlarına seyyanen net 8 bin 77 lira artış yapıldığına dikkati çekerek, “Milyonlarca çalışanın tek umudu ve güvencesi kıdem tazminatı. Bugün kıdem tazminatı tavanı 23 bin 489 lira. Memur maaşlarına yapılan 8 bin 77 liralık artışın kıdem tazminatı tavan ücretine de yansıtılması gerekiyor. Bu yansıtılırsa 20 sene çalışan bir işçide 160 bin lira fark eder.” değerlendirmesinde bulundu.

“EMEKLİYE YAPILAN ZAM GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

Son dönemde bazı memur sendikaları başta olmak üzere farklı çalışan kesimlerinin kendi gelirlerini kamu işçisinin ücretleriyle kıyasladığına işaret eden Genel Başkan ATALAY, şunları kaydetti:

“Biz işçiler olarak hayatın her alanında varız. Zor koşullarda çalışmaya devam ediyoruz. Yazın sıcağında asfalt döküyoruz, kışın soğuğunda elektrik direğinin tepesine çıkıyoruz. Ücret kıyaslamasından işçilerimiz çok rahatsız oluyor. Tüm ücret ve maaşların belirli bir seviyeye gelmesi lazım. İşçi, memur, emekli herkes refahta birleşmeli. Emeklilerin durumu içler acısı. Memurlara uygulanan seyyanen zam tüm emeklilere de uygulanmalı. En düşük emekli aylığı 7 bin 500 lira. Kök ücreti bunun altında olan milyonlarca emekli yüzde 25’lik zammı alamayacak. Bunun gözden geçirilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün ATALAY: ”Taşeron Sorunu Gündemden Çıkartılmalı”
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU