Özel Güvenlik Haberi Güncel, Ögg Haber, Özel Güvenlik Sınavı, Özel Güvenlik Soruları, Özel Güvenlik Ders Notları, Özel Güvenlik haberleri 2020
Reklamı Geç

TÜRK-İŞ'ten Kıdem tazminatı Açıklaması...

Milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren kıdem tazminatına yeni düzenlemeye ilişkin işçi konfederasyonu TÜRK-İŞ'ten açıklama geldi. Yeni sistem için işçi kesiminin endişeli olduğu belirtilen açıklamada "kıdemin emekliliğin bir parçası olamayacağı" vurgulandı.

TÜRK-İŞ'ten Kıdem tazminatı Açıklaması...
TÜRK-İŞ'ten Kıdem tazminatı Açıklaması... İsmail Kutlu
Bu içerik 241 kez okundu.

Milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren kıdem tazminatına yeni düzenlemeye ilişkin işçi konfederasyonu TÜRK-İŞ'ten açıklama geldi. Yeni sistem için işçi kesiminin endişeli olduğu belirtilen açıklamada "kıdemin emekliliğin bir parçası olamayacağı" vurgulandı.

Milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren kıdem tazminatına yeni düzenleme geliyor. Ekonominin yeni yol haritası Orta Vadeli Program ile gündeme gelen yeni sisteme Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'ndan (TÜRK-İŞ) açıklama geldi. Kıdem tazminatının işçinin kazanılmış hakkı olduğunu vurgulayan TÜRK-İŞ, "emekliliğin bir parçası haline getirilemez" dedi.

KIDEM TAZMINATINA DÜZENLEMEYE İŞÇİ SENDİKASINDAN TEPKİ

TÜRK-İŞ: Yönetim Kurulu, kamuoyunda Kıdem Tazminatı üzerinden yapılan tartışmalar hakkında yazılı bir açıklama yaptı. TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kıdem Tazminatı, mevzuatla düzenlendiğinden bu yana yapılan her değişiklikte gelişme kaydederek işçiler bakımından taviz verilmez, vazgeçilmez, kazanılmış bir işçi hakkı haline gelmiştir.

EMEKLİLİĞİN BİR PARÇASI HALİNE GETİRİLEMEZ

TÜRK-İŞ, kıdem tazminatının hakkının aşındırılması, biçim değiştirmesi, emekliliğin bir parçası haline getirilmesini değil korunması ve geliştirilmesi gerektiğini savunmaktadır. Bu haktan yararlanamayan işçilerin kapsama alınması amaçlanıyorsa, bu konuda katkı vermeye hazır olduğumuz her zaman ifade edilmiştir.

Ülke ekonomisinde bir kriz yaşandığı açıktır. Başta işçiler olmak üzere dar ve sabit gelirli kesimlerin geçim şartları ağırlaşmıştır. Gerçekleşen yüksek enflasyon ücret zamlarının etkisini ortadan kaldırmış, alım gücü giderek azalmıştır. Vergi yükü taşınmaz boyutlara gelmiştir.

Ekonomik ve mali krizi hafifletmek ve ortadan kaldırmak için birtakım politikalar uygulanmak istenmektedir. Çalışanların beklentisi, yaşama ve çalışma şartlarını iyileştirecek tedbirlerin süratle yürürlüğe girmesidir. Fedakârlığı, geçmiş dönemde gelir ve servetlerini artıranlar yapmalıdır.

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay

İŞÇİLER YENİ SİSTEMDEN ENDİŞELİ

Orta Vadeli Program’ın (OVP) ‘Fiyat İstikrarı ve Finansal İstikrar’ bölümünde ‘öncelikli reform alanı’ olarak düzenlenmek istenen “İkinci Basamak Emeklilik Sistemi” işçilerde önemli bir endişe ve rahatsızlığa yol açmıştır. Böyle bir düzenleme teklifinin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Getirilmek istenen emeklilik sistemiyle amaçlanan emeklilerin gelir kaybını telafi edecek ve çalışma dönemindeki yaşam standartlarını korumayı sağlayacak bir yapının oluşturulması değil, ekonominin kaynak ihtiyacının karşılanmasıdır.

KIDEM TAZMİNATININ AŞINMASINA DUR DENİLMELİ

Kıdem tazminatının özüne yönelik herhangi bir düzenleme işçilerin verimliliğini, çalışma motivasyonunu olumsuz etkileyecek, iş barışını bozacaktır. İşçiler için geleceğinin güvencesi olan Kıdem tazminatının enflasyonla aşınmasına artık dur denilmeli, kıdem tazminatında hak kaybına neden olabilecek girişimler artık sona ermelidir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU