Özel Güvenlik Haberi Güncel, Ögg Haber, Özel Güvenlik Sınavı, Özel Güvenlik Soruları, Özel Güvenlik Ders Notları, Özel Güvenlik haberleri 2020
Reklamı Geç

Güvenlik-İş Sendikası: ''DİSK Güvenlik-Sen Sendikası Vakıfbank Özel Güvenlik Çalışanlarını Mağdur Etmeye Devam Ediyor''

Güvenlik İş Sendikası, Vakıfbank bünyesinde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak bir takım açıklamalar yapmıştır.

Güvenlik-İş Sendikası: ''DİSK Güvenlik-Sen Sendikası Vakıfbank Özel Güvenlik Çalışanlarını Mağdur Etmeye Devam Ediyor''
Güvenlik-İş Sendikası: ''DİSK Güvenlik-Sen Sendikası Vakıfbank Özel Güvenlik Çalışanlarını Mağdur Etmeye Devam Ediyor'' İsmail Kutlu
Bu içerik 500 kez okundu.

Güvenlik İş Sendikası, Vakıfbank bünyesinde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak bir takım açıklamalar yapmıştır.

Vakıfbank’ın güvenlik hizmetlerini sağlayan PYS Güvenlik A.Ş’nin çalışanları, Güvenlik İş Sendikası tarafından örgütlenmiş ve ülke genelinde bir bankada Özel Güvenlik Görevlileri adına Toplu İş Sözleşmesi imzalamıştır. Ancak, DİSK Güvenlik Sen’in yaptığı yetki itirazı sonucunda PYS Güvenlik A.Ş’de çalışan Özel Güvenlik Görevlileri, Toplu İş Sözleşmesinden mahrum bırakılmıştır.

 

Güvenlik İş Sendikası, yapılan açıklamaların gerçeklerle örtüşmediğini belirtmekte ve örgütlü oldukları işyerine yönelik açıklamaların sendikal etik açısından uygun olmadığını vurgulamaktadır. Ayrıca, işyerinde yaşanan sorunların kaynağının DİSK’e bağlı sendikanın geçersiz ve gerekçesiz yetki itirazı olduğunu savunmaktadır.

Her türlü müzakerelere rağmen, DİSK Güvenlik-Sen’in itirazı geri çekmemesiyle işçilerin mağdur edildiği belirtilmektedir.

Sonuç olarak, PYS Güvenlik A.Ş’de yetki itirazının sonlanmasıyla birlikte toplu iş sözleşmesiyle özel güvenlik emekçilerinin sorunlarının hızlı bir şekilde çözüleceğine inanılmaktadır. Güvenlik İş Sendikası, tüm çalışanların sorunlarına duyarlılıkla yaklaşarak çözüm için çalışmalarına devam edeceğini belirtmektedir.


Bu açıklamalar Güvenlik İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu tarafından yapılmıştır.

 

Yazılı yapılan açıklamanın tamamı şöyledir… (Kaynak Güvenlik-İş Sendikası)


Vakıfbank bünyesinde yaşanan gelişmeler ile ilgili olarak bugün DİSK’e bağlı Güvenlik Sen adına bir takım açıklamalar yapılmıştır.

Bildiğiniz üzere Vakıfbank’ın güvenlik hizmeti, yine kendi iştiraki olan PYS Güvenlik A.Ş tarafından sağlanmaktadır. Sendikamız ise bu şirket bünyesinde örgütlenmiş ve söz konusu şirkette çoğunluk sağlayarak ülke genelinde ilk defa bir bankada Özel Güvenlik Görevlileri adına TİS imzalayan sendika olmuştur.


 

Tüm kamuoyunun malumudur ki; özel sektörde ve hatta bir bankada örgütlenmek pek de kolay bir iş değildir. Ancak örgütlenme özgürlüğü önündeki tüm olumsuzluklara rağmen bu işyerinde örgütlenmeyi başaran, toplu iş sözleşmesi imzalayan ve hali hazırda mevcut sorunlar için sürekli işveren ile diyalog halinde olan sendika Güvenlik İş Sendikamızdır.

 

Vakıfbank’a yönelik açıklamaların gerçekle hiçbir ilgisi olmadığı gibi, sendikamızın örgütlü olduğu bir işyerine yönelik açıklama yapılması da sendikal etiğe uygun olmamıştır.

 

Zira yapılan açıklamada sanki bir işyerinde yeni bir örgütlenme çalışması varmış da DİSK üyeleri bu örgütlenme çalışmaları nedeniyle baskıya ve mobbinge maruz kalmışlar gibi ifadeler kullanmıştır.

 

Oysa; bu işyeri zaten örgütlü bir işyeridir ve Güvenlik İş Sendikamız bu işyerinde, yetkili sendikadır. DİSK’e bağlı bir sendikanın, sendikamız yetkisine itiraz etmiş olması, örgütlü bir işyerinde üyelerimize yönelik açıklama yapma hakkı tanımaz. Vakıfbank bünyesindeki Özel Güvenlik Görevlilerinin muhatabı da, sendikası da bellidir.


 

Nitekim yetki süreci ile ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı lehimize karar vermiş, yerel mahkeme kararı teyit etmiş, BAM ise kesinleşme aşamasına getirmiştir.

 

Özetle, DİSK Güvenlik Sen tarafından yapılan yetki itirazı nedeni ile PYS Güvenlik A.Ş’de çalışan Özel Güvenlik Görevlileri 31.08.2022 tarihinden beri TİS korumasından mahrum bırakılmıştır. Bu işyerindeki Özel Güvenlik Görevlileri iki yıldır toplu iş sözleşmesi kapsamı dışındadır. Bu işyerindeki özel güvenlik görevlileri iki yılıdır sendikal güvencenin kapsamı dışındadır. Sosyal hakları eriyip, yok olmuştur.

 

Bütün bu sorunları görmezden gelerek, tüm çalışanlar için geçerli olan rotasyon uygulaması üzerinden ve üstelik sanki bu rotasyonun sadece bir kısım işçiye yönelikmiş gibi gösterilerek, yeni bir mağduriyet oluşturma gayreti son derece çirkin bir tutumdur.

 

Banka bünyesinde çalışan her özel güvenlik görevlisi, hiçbir ayrım gözetilmeksizin sendikamız koruması altındadır. Nitekim; DİSK Güvenlik Sen tarafından oluşturulan bu olumsuzluklara rağmen sendikamız, asgari ücret zamları, sosyal yardımlar ve diğer hakların ödenmesini sağlanmış ve işyerinde TİS bulunmasa dahi sanki TİS varmış gibi her uygulamanın takipçisi olmuş ve her işçinin hakkını savunmuştur.


 

Öncelikle ortada bir sorun varsa bu sorunun çözüm adresi ve muhatabı bellidir. Buna rağmen bir sorun varsa DİSK bu konuda açıklama yapacak en son kurumdur. Zira bu işyerinde yaşanan sorunların kaynağı, esas olarak DİSK’e bağlı sendikanın geçersiz ve gerekçesiz yetki itirazdır.

Yapılan yetki itirazının geri çekilmesi konusunda DİSK Genel Başkanına mektup yazılmış, görüşme talep edilmiş, sorunu çözümü için el uzatılmış ancak tüm bu girişimlerimizi sonuçsuz kalmıştır.

 

Üstelik sendikamız, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi için yapılan yetki itirazını geri çekmesine rağmen, DİSK Güvenlik-Sen halen yaptığı itirazı geri çekmeyerek emekçileri mağdur etmeye devam etmektedir.

 

Aslında yaşananlar gayet açıktır. Güvenlik Sen tarafından yapılan itiraz sendikamız lehine kesinleşme aşamasına gelmiştir. Güvenlik-Sen yeni bir kaos oluşturmak ve dağılan ilgiyi başka mecraya çekerek mağduriyet girişimlerini unutturmaya çalışmaktadır.

 

Güvenlik Sen öncelikle boş yere harcanan bu iki yılın, ve bu iki yıl boyunca yok olup gidip hakların hesabını vermelidir.

 

Sendikamız işyerinde sayısal anlamda yetkili sendika olarak ağırlığını ve gücünü korumaktadır. Bahse konu olan il içi rotasyon uygulamaları tüm özel güvenlik görevlilerine ve hatta tüm banka çalışanlarına yöneliktir.

 

Sonuç olarak; örgütlü işyerlerinde, örgütlenmeye çalışan, başarısız olunca da 1980 yasalarının arkasına sığınarak yetki sürecini kaosa sürüklemeyi ilke edenmiş sendika ve konfederasyonların ne özel güvenlik görevlilerine ne emek hareketine katkı vermeleri mümkün değildir.


 

PYS Güvenlik A.Ş’de yetkiye itirazın sonlanması neticesinde, masada toplu iş sözleşmesi ile özel güvenlik emekçilerinin sorunlarının hızlı bir şekilde çözüleceğine inancımız tamdır.

 

Sendikamız tüm çalışanların sorunlarının farkındadır. Çözümleri için çalışmaktadır. Çalışmaya devam edecektir.

Üyelerimizin ve kamuoyunun bilgisine…

Saygılarımızla…

Güvenlik-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu

DİSK Güvenlik-Sen Sendikası Vakıfbank Özel Güvenlik Çalışanlarını Mağdur Etmeye Devam Ediyor...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU