Özel Güvenlik Haberi Güncel, Ögg Haber, Özel Güvenlik Sınavı, Özel Güvenlik Soruları, Özel Güvenlik Ders Notları, Özel Güvenlik haberleri 2020
Reklamı Geç

Özel güvenlik görevlileri görev yaptıkları alanlarda uzmanlaşacak

TÜRK-İŞ’e bağlı Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı, “Özel güvenlik görevlileri, kişi korumada, bina tesis güvenliğinde, sporda uzmanlaşacak. Böylece artık branşlaşacak ve meslek hayatlarını daha profesyonel idame ettirecekler.” dedi.

Özel güvenlik görevlileri görev yaptıkları alanlarda uzmanlaşacak
Özel güvenlik görevlileri görev yaptıkları alanlarda uzmanlaşacak İsmail Kutlu
Bu içerik 68 kez okundu.

TÜRK-İŞ’e bağlı Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı, “Özel güvenlik görevlileri, kişi korumada, bina tesis güvenliğinde, sporda uzmanlaşacak. Böylece artık branşlaşacak ve meslek hayatlarını daha profesyonel idame ettirecekler.” dedi.

 

Çağırıcı, 26 Haziran Özel Güvenlik Günü dolayısıyla bir otelde düzenlediği basın toplantısında, özel güvenlik görevlilerinin sorun ve taleplerini dile getirdi.

Türkiye’de şu anda aktif 373 bin özel güvenlik görevlisi olduğunu belirten Çağırıcı, bu görevlilerin kolluk kuvvetlerine yardımcı kuvvet olduğunu ifade etti.

Özel Güvenlik Eğitimlerini Geliştirme (ÖZGE) projesini hayata geçirmeye çalıştıklarını aktaran Çağırıcı, “Özel güvenlik görevlileri, kişi korumada, bina tesis güvenliğinde, sporda uzmanlaşacak. Böylece özel güvenlik görevlileri artık branşlaşacak ve meslek hayatlarını daha profesyonel idame ettirecek.” diye konuştu.

Söz konusu meslek grubunun en önemli sorununun kimlik iptalleri olduğuna dikkati çeken Çağırıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Polislerde aranmayacak şartlar özel güvenlik görevlilerinde aranıyor. Görev yaptığımız noktalarda bizlere İçişleri Bakanlığı tarafından çalışma izni, özel güvenlik kimlik kartı veriliyor. Bizim kimlik kartımız 5 yılda bir yenileniyor. Polislikte böyle bir kimlik yenileme durumu yok. Özel güvenlik görevlileri, görev noktasında veya sosyal hayatında herhangi bir olaya karıştıysa, haklı ya da haksız, adli bir vaka olduysa, 1 yıl üzeri herhangi bir ceza aldıysa kimlik kartı iptal ediliyor. En çok üzerinde durmak istediğimiz konu bu. Genel kollukta böyle bir şey yok. Özel güvenlik görevlisi, herhangi bir adli olaya müdahale etmesi sonucu adliyelik olursa ve hakim, özel güvenlik görevlisine 1 yıl üzeri herhangi bir ceza verdiği zaman bütün çalışma hayatımız, meslek hayatımız orada bitiyor.”

Çağırıcı, katalog suçlarında ceza alanların kimliğinin İçişleri Bakanlığı tarafından iptal edilmesini kendilerinin de savunduğunu ifade ederek, savcılık soruşturma açtığı zaman kimlik kartının iptal olduğunu ancak özel güvenlik görevlisi beraat ettiğinde tekrar kartını geri alamadığını dile getirdi.

Özel güvenlik görevlilerinin güvensiz bir şekilde çalışma hayatına devam ettiğini savunan Çağırıcı, şunları kaydetti:

“Herhangi bir olaya müdahale ederken artık özel güvenlik görevlileri çekimser kalıyor. Bu da kamu güvenliğinde, ülkemizin genel güvenliğinde ciddi anlamda bir problem oluyor. Çünkü olay olduğu zaman özel güvenlik görevlisi orada kanunların verdiği yetkiyle olaya müdahale ediyor ama iş adliyelik kısma geldiği zaman özel güvenlik görevlileri savunmasız kalıyor. En zayıf halka, herhangi bir olayda özel güvenlik görevlisi görünüyor ve özel güvenlik görevlileri ceza alınca yaklaşık 10-20 yıldır çalışmış olduğu elindeki bütün meslek birikimi heba oluyor.”

Güvenlik-İş Sendikası olarak yürüttüğümüz Özel Güvenlik Farkındalık Projesi, gençler başta olmak üzere toplumun farklı kesimlerine özel güvenlik mesleğinin önemini ve etkisini anlatmayı hedefledik. Bu proje, anaokullarından üniversitelere kadar geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Öğrencilere, özel güvenlik görevlilerinin toplum güvenliği ve düzeni için kritik roller üstlendiğini vurgulayarak, mesleğin gerektirdiği sorumlulukları detaylı bir şekilde aktardık. Bu sayede, özel güvenlik görevlilerinin mesleki saygınlığı ve toplumdaki görünürlüğü artırmayı amaçladık. Bu tür projelere Sendika olarak devam edeceğiz.

Kamu İktisadi Teşekküllerinde (KİT) çalışan meslektaşlarımızın KADRO mücadelesinde bilindiği üzere sendikamız Güvenlik-İş ve Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ her zaman en ön safta mücadele etmektedir. Kamu ‘da taşeron sistemde ki işçiliği tamamen ortadan kaldırana dek mücadelemiz devam edecektir.

Özel güvenlik görevlileri görev yaptıkları alanlarda uzmanlaşacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU