Özel Güvenlik Haberi Güncel, Ögg Haber, Özel Güvenlik Sınavı, Özel Güvenlik Soruları, Özel Güvenlik Ders Notları, Özel Güvenlik haberleri 2020
Reklamı Geç
İçimizden Biri
İsmail Kutlu

İçimizden Biri

Bu içerik 1027 kez okundu.

Merhaba sevgili özel güvenlik görevlileri;

Bizler özel güvenlik ajans ailesi olarak sadece özel güvenlik görevlilerine yönelik haberlerimizle değil haberlerimizin yanında özel güvenlik sektörüne dair yazılarımızla, makalelerimizle, eğitim videolarımızla ve bilgi paylaşımlarımızla sektöre ve meslektaşlarımıza bir nebze de olsa faydalı olmak istiyoruz...

Bu yazımızda "İçimizden Biri" köşesinde bir AFAD gönüllüsü, arama-kurtarmaya gönül vermiş meslektaşımıza yer vermek istiyoruz. Düşküne el uzatmayı kendisine görev edinmiş bir özel güvenlik personelinin AFAD gönüllüsü olma hikayesini sizlerle paylaşacağız.

İçimizden biri olan, 1981 Diyarbakır Silvan doğumlu ve 2017 yılından bu yana Dicle üniversitesinde koruma ve güvenlik personeli olarak görev yapan Mehmet Turgut Tayuzak, 2019 yılı itibariyle de AFAD çatısı altında gönüllü ekibine liderlik yapıyor, dördüncü üniversitesini okuyor  ve ayrıca Afet Bilinci eğitmeni...


MEHMET TURGUT TAYUZAK KİMDİR , SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Ben Mehmet Turgut Tayuzak, Diyarbakır Silvan doğumluyum. Dicle üniversitesinde koruma ve güvenlik personeli olarak görev yapmaktayım. Ülke olarak özellikle 1999 büyük depremi, 2011 Van depremini ve oradaki atmosferi gördükten sonra bu vatana biraz daha faydalı olabilmek adına, ekran başında seyretmektense orada yardım elini uzatan bir birey olmak istiyordum ve nihayetinde AFAD gönüllülük sistemi başladı, 2019 yılı itibariyle de AFAD çatısı altında gönüllü ekibe liderlik yapıyorum. Yola çıkış amacıma uygun şekilde devletimin ve milletimin hizmetinde görev almaktayım.


NERELERDE GÖREV YAPIYORSUNUZ, EĞİTİMLERİNİZİ NERDEN ALIYORSUNUZ ?

AFAD tarafından verilen eğitimler doğrultusunda AFAD gönüllüsü olarak yurdumuzda meydana gelen deprem, sel, heyelan, çığ düşmesi, yangınlar ve doğada arama kurtarma faaliyetleri kapsamında, Ülkemizde yaşanması muhtemel deprem, sel, yangın, çığ düşmesi vb. doğal afetlerde ve doğada kaybolma ya da mahsur kalma vakalarında hızlı ve etkili müdahalede bulunacak eğitimleri AFAD uzman ekiplerden alarak ekiplerimiz ile göreve hazır durumdayım.

Acil durumlar haricinde ayrıca toplumda afet bilincini ve eğitimini yaymak, farkındalık yaratmak ve dikkat çekmek amacı ile düzenli eğitim ve sahada çalışmalarım devam ediyor. Çünkü afetlere toplumun belli kesimleri üzerinden değil topyekûn hazır olmamız için 7'den 70'e herkese afet bilinci farkındalığını aşılamak için kapı kapı dolaşarak çalışmalarımı devam ediyorum. Ben gönüllülük çerçevesinde nöbetlerimin olmadığı zamanlarda hayatımı canlıya yardım için AFAD'a adamış durumdayım.


HEM İŞİNİZ HEMDE AFAD SİZİ YORMUYOR MU ?

Elbette yorulduğum oluyor ama görevlerde karşılaştığım bir insanın Allah razı olsun demesi bile tüm yorgunluğumu alıyor, mesela Elazığ depreminde nöbetten çıkıp yanıma 18 kişilik ekip alarak gitmiştim, 36 saat uykusuz bir şekilde kafama kar yağdığı halde bile ne soğukluk ne yorgunluk hissetmedim. Ramazan ayında oruçlu bir şekilde Bingöl ilimizin dağlık alanlarında kayıp vakasında kilometrelerce alan taraması yaparken, Dicle ilçemizde dağ, taş, dere demeden kayıp aramaları, boğulma vakalarına, gittim ama asla yorgunluk hissetmedim, Bunun yanı sıra olası afet ve acil durumlarda Rektörümüz Prof.Dr. Mehmet KARAKOÇ ve yönetimimizin desteği ile her an görev almaya hazırım.


ÇEVRENİZDE VE TOPLUMDAKİ ETKİSİ NEDİR ?

AFAD'ta olmak, gurur verici ama bir o kadar da sorumluluğu üst seviyede olan ve ciddi emek isteyen bir iş, alınması gereken eğitimlerin fiziki zorlukları bir yana, mesleki, sosyal ve özellikle aile hayatına dair gösterilmesi gereken fedakârlık göz önünde bulundurulmalı, konuştuğum ve gönüllü olmak isteyen birçok arkadaşımın duyduğunda dahil olmak istediği, fiziki ve mental açıdan zorlu bir iş ama aşkla yapılınca üstesinden rahatça gelinecektir. Tamamen gönüllük esasıyla icra etmeye çalıştığım bu faaliyetler sonrası ise, yaşadığımız onca zorluk, tehlike ve yorgunluk yerini görevimizi yerine getirmemizle birlikte, tarifi imkânsız bir gönül huzuru ile sonlanmakta.

Bazen görev sonunda kaybolan veya gocuk altından sağ çıkarılan bir şahsın ailesine, sevdiklerine kavuşmasında, yanan bir ormanın kalanının kurtarılmasında aldığımız rolün verdiği mutluluk hissi hafızalarımızda yer etmekte, fakat bazen de bir canın yitirilmesine ettiğimiz tanıklık bizleri tarifsiz duygulara sevk etmekte. Yaşanan tüm acı tecrübelere rağmen, katıldığımız ve canla başla görev aldığımız her faaliyette, sonunun iyi biteceğine dair olan umutlarımızı ve inancımızı her daim taze tutuyoruz, çünkü ben ve arkadaşlarım artık seyirci kalmıyoruz AFAD'a gönül veren 81 milyon insan tek yürek ve bizler de gelemeyenlerin duasıyla olaylara karşı müdahale ve mücadele içindeyiz artık, iyi bir eğitimle ruhsal açıdan da bir bütünlük ve tabiri caizse bir adanmışlığa adım atarak, mutlaka her bir bireyi bu mücadele içinde görmek istiyor ve AFAD'a gönüllü olmaya davet ediyorum.

"İÇİMİZDEN BİRİ OLAN DİCLE ÜNİVERSİTESİ PERSONELİ MEHMET TURGUT TAYUZAK' A ÖZEL GÜVENLİK AJANS AİLESİ OLARAK TEŞEKKÜRLER"

Arama kurtarma da rol üstlenen Tayuzak, gönüllü çalışmaları sonucunda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve 15 Temmuz Şehitler derneği ve çeşitli STK'lar dan teşekkür belgesi ile onurlandırılan İçimizden biri olan Dicle üniversitesi Özel güvenlik görevlisi Mehmet Turgut Tayuzak' ın çalışmalarına yer verdik, Özel güvenlik ailesi olarak bundan sonraki yaşantısında başarılar dileriz... (Kaynak ozelguvenliktv.com)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
ÖZEL GÜVENLİK NEDİR, NASIL OLUNUR?
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU
GÜVENLİK TEDBİRLERİ DERS NOTU